Ünlülerin Twitter Hesapları “bot-vari”

0

Bu ay Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, Twitter’da çok fazla takipçisi olan ünlü hesapların birçoğu botlar tarafından yönetiliyormuş gibi davranıyor. Her ne kadar gerçek kullanıcılar gibi görünseler de veya gerçek kullanıcılara ait olsalar dahi, bu hesapların çoğunun bot-vari paylaşımlar yaptığı görülüyor.

Araştırmanın amacı, Twitter robotlarını çözmek

Cambridge Üniversitesi bu araştırma ile Twitter botlarının davranışlarını, ne tarz paylaşımlar yaptıklarını veya robotların tanımlanıp tanımlanamayacağını anlamayı amaçlıyorlar. Bunun için robotları belirlemede yüzde 86’lık doğruluk payı olan bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritma, Twitter hesaplarının çeşitli paylaşım rutinlerini, retweet sayılarını, başka bir tweet’e yanıt verme ihtimallerini ve Twitter dışında başka bir websitesi linki paylaşım oranını analiz etmek üzerine tasarlandı.

Araştırma sonucuna göre ise, 10 milyondan fazla takipçisi olan Twitter hesapları daha çok bot Twitter hesaplarına benzerlik gösteriyor. Bu durumun sebebinin daha büyük sayılarda takipçisi olan hesaplar olabileceğine de değiniliyor. Örneğin CNN or BBC gibi hesaplar, otomatikleşmiş bir sistem ile yeni sıcak haberleri paylaşmayı tercih ediyorlar. Bu yöntem tabi ki de günde yüzlerce içerik paylaşan bu tarz hesaplar için daha etkili ve güvenilir.

Bunun yanı sıra, araştırmada daha az takipçisi olan hesaplarda, botların daha çok retweet etmeyi tercih ettiği görülüyor. Araştırmanın yöneticisi Cambridge Üniversitesi PhD öğrencisi Zafar Gilani’ye göre bunun sebebi, robotların orijinal içerik üretmede henüz yeterli olmaması olabilir. Gerçek bir kullanıcıdan gelen tweet’lerin robotlara kıyasla 19 kat daha fazla sayıda beğeni aldığı da araştırmaların sonuçları arasında. Demek ki içerik halen sayılara göre üstünlüğünü koruyor.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz