Videolarınızın Arka Planına Müzik Yükleyebileceğiniz Araçlar

0

Videolarda kullanılan müziklerin telif hakkı YouTube başta olmak üzere birçok sosyal ağın ciddiye aldığı bir konu. Video içeriklerinize telif ihlali olmadan ücretsiz müzik ya da ses efekti ekleyebileceğiniz 8 kaynağı sizler için derledik.

Günümüzde içerik pazarlamasında videonun yeri hiç olmadığı kadar büyük. YouTube ise markaların ve bireylerin videolarını yüklemeyi tercih ettikleri en aka platform. Eğer siz de YouTube’ta içerik oluşturuyorsanız platformun, video art planlarına eklenen müzik ya da ses parçalarının telif hakları konusunda ne kadar duygulu olduğunu şüphesiz biliyorsunuzdur.

YouTube kadar birçok sosyal medya mecrası da telif hakları ile yakından ilgileniyor. Örneğin Facebook üzerinden paylaştığınız bir videoda telif ihlali laf konusu olduğunda videonuz erişime engellenebiliyor.

Videonuza ekleyeceğiniz müziğin ya da ses dosyasının hangi şartlarda, nasıl kullanılması gerektiğini bilmek  ise kimi jülide bir hale dönüşebiliyor. Günümüzde Creative Commons lisansına sahip eserler, müzikler ya da seslerl, çoğu vakit kreatif işlerinize yasal olarak eklenebiliyor. Ticari kullanımda ise materyali sanatçının belirttiği şartlarda kullanmanız gerekiyor.

Ticari kullanım alanında videonuza ekleyeceğiniz ses parçaları ya da müzikleri Creative Commons Zero (CC0)  ile çözebilirsiniz. Videolarınız için  CC0 lisanslara sahip ses ya da müziklere ulaşabileceğiniz siteleri sizler için derledik. Ancak telif hakkı sahiplerinin sık sık politikalarını değiştirebileceğini göz önünde bulundurarak, platformlardaki ses ya da müzikleri kullanmadan evvel lisans anlaşmalarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

ccMixter

ccMixter, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenlerin hazırlamış olduğu özgün samplelara ve enstrümansız ses kayıtlarına ulaşabileceğiniz bir site.  Sitedeki servislerden ticari amaçlı videolarınız için de ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Free Music Archive

Radyo istasyonu WFMU tarafından oluşturulan  ve ücretsiz olan Free Music Archive, bütün zamanların  en iyi müziklerinden, geçtiğimiz ay ya da haftaya ait en popüler müziklere kadar aramanızı parçanın türü  ya da liste seçimlerinize göre düzenliyor.

Incompetech

Incompetech binlerce müzikal ses efektini ve besteci Kevin MacLeod’un müziklerinin daha uzun kısımlarına ulaşmanızı sağlıyor. Platform, müzik türü, his, tempo  gibi kriterlerde arama yapmaya olanak verirken, tekrar müzik türü ve modu esas saha koleksiyonlara da ulaşmanızı sağlıyor.

Free Sound

Free Sound, CC0 lisansı kapsamında da olan ses efektlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahip.

Kamu alanına düşen müzikler alternatif olabilir

Öte yandan videolarınız için ücretsiz faydalanabileceğiniz öbür bir metot daha var.  Kamu alanına düşen ses dosyası ya da müziği hiçbir ruhsat olmadan istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzde birçok yapıt vakit aşımından ya da sanatçının eserini kamuya aleni olarak sunmasından ötürü özgürce kullanılabilmektedir. Halk alanına düşen müzikleri ve sesleri bulabileceğiniz kaynaklar ise şöyle:

FreePD.com

FreePD.com,  halk alanına düşen ses efektlerini geniş bir yelpazede sunduğu gibi, Incompetech’in ad babası besteci Kevin MacLeod’un yarattığı müzik ve seslerden de faydalanmanızı sağlıyor. Buradaki çalışmaları MacLeod’un öbür çalışmalarından ayıran özellik, bestecinin eserlerini kamusal alana bağışlamış olması. Yani videolarınızda kullanacağınız materyaller için kendisine herhangi bir kredi sağlamanıza (ücret ödeme ya da isme ithafta bulunma gibi) gerek yok.

Musopen

Musopen, halk alanına düşen müzikleri besteci, müzisyen, enstrüman, çeşit ya da ait oldukları yüzyıla göre arama imkanı veren bir platform.

YouTube Ses Kütüphanesi

YouTube Ses Kütüphanesi hazırlamak istediğiniz videolar için ücretsiz müzik sağlıyor. Bazı müzikler Creative Commons lisansına sahip olsa da, birçoğu halk alanına düşmüş müzikler.  Ses parçalarının Creative Commons lisansına mı yoksa halk alanına düşen müzikler  olduğunu anlamanız için ilgilendiğiniz materyalin detaylarını incelemenizde aka yarar var. Youtube Ses Kütüphanesi, içinde devasa bir ses efekt kütüphanesini de içinde barındırıyor.

Partners in Rhyme

Partners in Rhyme, ticari amaçlı kullanmak istediğiniz videolara, telif hakkı istemeyen müzik ve ses efektleri bulmanıza muavin olan bir platform.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Bir önceki yazımız olan Snapchat hikayeleri arkadaşların da desteğiyle sosyalleşiyor başlıklı makalemizde hikaye, kişisel teknoloji ve özel hikaye hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz