Vitringez.com’dan E-ticaret Girişimcilerine Satış ve Pazarlama Tavsiyeleri

0

natali-yeşilbahar-vitringezAynı zamanda dönüşüm ve hedeflemeyi artıran gelişmiş teknoloji altyapısıyla bu konuda öne çıkıyor. Peki siz bir girişimci olsanız e-ticarete nasıl atılırsınız? Sektörde başarılı olmak için neler yapmalısınız? Vitringez.com Kurucu Ortağı Natali Yeşilbahar’a sorduk:

Vitringez.com’un fazla kanallı pazarlamada farkı nedir?

Vitringez.com moda ve alışverişin arama motoru olarak hizmet veriyor. İki hedefimiz var. Birincisi online alışverişi seven alışveriş odaklı müşteri. Binlerce insan her gün milyonlarca mahsul arıyor ve Vitringez.com bu noktada arama yaparak boşluğu doldurmak üzere kuruldu. Sonuçta insanlar önlerine umumi kampanyalar sunulmasından fazla sıkıldılar. Kendi tüketim, alışveriş ve kullanım alışkanlıklarına hususi kişiselleştirilmiş pazarlama teklifleri almak istiyorlar. Bunların da kendilerine dayatılması yerine internette gezinerek kendileri görmek istiyorlar.

Örneğin, şimdi yaz geliyor ve kadınlar terlik ile spor pabuç arıyor. Vitringez.com’a yazdığı vakit farklı materyalden üretilen farklı renk, tasarım ve fiyatlarda birçok ayakkabıyı karşılaştırmalı olarak görebiliyorlar. Kadınlar sitemizdeki sanal vitrinleri geziyor ve beğendikleri ürünü tıkladıkları anda o ürünü satan e-ticaret sitesine gidiyorlar ve alışveriş yapıyorlar. Elbette 37 numara kara spor pabuç gibi sitemizde doğrudan arama yaparak da ilgili e-ticaret sitesine gidebiliyorlar.

Bu birinci alıcı formatında e-ticaret sitelerine hem yüksek dönüşüm hem de öncelikle satışa yönelik dönüşüm sağlayan bir trafik yollamış oluyoruz. E-ticaret siteleri de Vitringez.com’un kendilerine kendi kullanıcılarından daha farklı bir kitle getirdiğini söylüyor. Bu kitle ürünü incelemek için e-ticaret sitelerinde daha uzun süre kalıyor.

38 milyondan fazla tekil kullanıcı

Bunu şöyle düşünün: Nasıl ki havadis, bilgi, salık okumak için havadis, bilgi, salık sitesine giriyorsunuz, Vitringez.com’a de baştan alışveriş niyetiyle geliyorsunuz. Biz de online alışverişi sayfa tasarımımız, renklerimiz ve indirim kuponlarımızla teşvik ediyoruz. İndirim derken de bunlar standart e-ticaret sitesi indirimleri değil. Sitemize gelip bizim aracılığımızla alışveriş yapanlara hususi indirimler. Ayrıca bizden gittiği e-ticaret sitesine gidip aza olur ve alışveriş yaparsa ek indirim veriyoruz.

Bugüne kadar online alışveriş yapan 38 milyondan fazla tekil kullanıcı VitrinGez.com’la tanıştı. Hedefimiz internetten alışveriş yapan her 4 kişiden birinin uğrak noktası olmak.

İndirim alarmı ve moda alarmı

Vitringez.com olarak her ne kadar müşterinin kendi başına gezmesini sağlasak da onları indirimler ve yeni ürünler konusunda habersiz bırakmıyoruz. Bunun için de kişiye göre özelleştirilen indirim ve moda alarmları kullanıyoruz. Örneğin terlik alacak bir alıcı istediği markadan istediği terlik indirime girince kendisine havadis, bilgi, salık verilmesini istiyor. Ardından portföyümüzde bulunan 140’tan fazla e-ticaret sitesinden herhangi birinde o marka ya da mahsul indirime girince mailinize indirim alarmı iletisi geliyor.

Moda alarmında ise çanta veya etek gibi bir kategoride “sevdiğim markadan yeni bir mahsul geldiğinde havadis, bilgi, salık ver” seçeneğini işaretliyorsunuz. Elbette tavsiyelerimizin kalıcı olması açısından aynı zamanda alıcı bağlılığına katkıda bulunan e-posta ile pazarlama iletilerini kullanıyoruz. Bu daha fazla modaya düşkün olan niş kitle tarafından kullanılan bir özellik.

Her e-ticaret sitesiyle çalışmıyoruz

Bu konuda Google Adwords gibi nitelik puanlarımız var. Örneğin bir e-ticaret sitesinde satılan ürünler gerçek olmalı, ödeme sistemi düzgün çalışmalı. Böylece kullanıcılarımız Vitringez.com’dan gittikleri mağazanın güvenilir olduğunu anlıyorlar. Bu noktada Türkiye’de e-ticaret sitelerinin fazla geliştiği ve iyileştiğini de söylemeliyiz.

Örneğin artık kapsamlı teslimat ve mahsul iade seçenekleri var. Özellikle de mahsul iadesinde hiç mesele çıkarmıyorlar. 14 ila 30 gün içinde kargoyu evinize çağırarak mahsul iadesi yapabiliyorsunuz. Müşteriler kimi bizi arayıp ofise bile iade kolaylığı var mı diye soruyorlar. Biz de derhal alın, ek ücret ödemeden mahsul iade etmek artık fazla kolay diyoruz. Öyle ki aynı elbisenin farklı bedenlerini alıp üstüne uymayanı iade edenler var.

İkinci hedefimiz kurumlar

Şimdiye kadar hep alıcı tarafını anlattık ama aynı zamanda kurumlarla da çalışıyoruz. Vitringez.com’da ayakkabıdan tokaya, dekorasyondan modaya ve kırtasiyeye kadar birçok farklı kategori bulunuyor. Bu açıdan bakarsak işin lojistiğinin de kolay olduğunu ve Vitringez.com üzerinden ek mağaza açar gibi çalıştıklarını düşünebiliriz. Sonuç olarak sanal vitrinimize envanteri içeren fazla kolay bir xml dosya ile bağlanıyorlar.

Bu noktada moda ve alışverişin aslında bağlandığımız firmalar olduğunu söylemek lazım. Biz ise moda ve alışveriş değil, özünde sanal camekan ve entegrasyon hizmeti veren bir teknoloji firmasıyız. Bu yüzden e-ticaret sitelerine yüksek dönüşüm sağlayan alakalı trafik yolluyoruz. Alıcı hangi kategoride arama yapıyorsa onu o kategoride satış yapan ilgili e-ticaret sitesine yönlendiriyoruz.

Vitringez-online_alışveriş-natali_yeşilbahar-eticaret-satış

Çapraz satışlar Vitringez.com’da fazla

Kurumsal çözümlerimize çapraz satışları artıran bir kanal oluşturmak da dahil. Örneğin ev kategorisine tesettür bannerı koyduğumuzda veya çocuk kategorisine gebe kıyafetleri eklediğimizde fazla güzel art dönüş alıyoruz. Alışverişe kararlı nitelikli müşterilerden oluşan Vitringez.com müşterilerini çapraz satışa yönlendirmek elbette ki e-ticaret sitelerinin hoşuna giden bir şey.

Vitringez.com blogu

Vitringez’in kendi blogu da var. Bu blogda moda trendlerini yazıyoruz (beyaz pantolon üstüne ne giyebiliriz gibi). Bunun dışında sezon trendlerini yazarak kolay alışveriş tüyoları veriyoruz.

Peki Vitringez.com gibi başarılı bir girişim kurmak isteyenlere tavsiyeleriniz?

Bir defa piyasa araştırması ve maliyet analizi yapmaları lazım; ama ondan evvel farklı bir işe girişmeleri lazım. Örneğin Türkiye’nin Vitringez.com gibi olgunlaşan e-ticaret pazarında katma kıymetli hizmetler veren girişimlere gereksinim var. Piyasa araştırması rekabetin az olduğu ama müşterinin gerçekten kullanacağı bir e-ticaret çözümü yaratmak da önemli. Bunu bizim gibi hem alıcı hem de firmalara, yani hem B2C hem de B2B olarak çalışabilecek şekilde tasarlamak gerek. Ardından piyasa araştırması ve maliyet analizine geçmek şart. Doğru başlangıç için tüm bunlar fazla önemli.

Ayrıca planlama yapmaları gerekiyor. Plan program olmadan, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık harcama ve yol haritası çizilmeden uygulama geliştirmek, kod yazmaya başlamak fazla yanlış. Bunu daha da netleştireyim. E-ticaret sitenizin katma kıymetli hizmetler için üçüncü taraflarla, öbür kurumlarla çalışması gerek. Öncelikle onların sizinle çalışıp çalışmayacağını anlamalısınız. Bu işe atıldığınızda sizinle çalışacak çözüm ortakları olduğunu bilmelisiniz. Örneğin biz Vitringez.com modelini 15 şirkete daha ortada hiçbir şey yokken anlattık. Ardından bu işe giriştik (Yan not: Anlatmaktan korkmayın diyorum, fikrinizi saklamayın).

Bize nakit verir misiniz diye sorduk

Veririz diyen ve vermeyiz diyenler oldu. Bakın burası fazla önemli. Bu model işe yaramaz diyenlerden sebep işe yaramayacağını açıklamalarını istedik ve not aldık. Ardından modelimizi buna göre iyileştirdik. Ayrıca nakit veririz diyene de ne kadar vereceklerini, sebep ve neye göre vereceklerini sorduk! En iyi fizibilite çalışması budur ve işinizi aka kurumlara parasız devretmek yerine onlardan 100 lira bile olsa nakit almanızı öneririz. Elbette ilk ödemeler girişiminizin hizmet bedelini karşılamaz ama en azından parasız iş yapmamış olursunuz. Türkiye’de en üzüldüğüm şey girişimlerin yaptıkları iyi işleri aka kurumlara ücretsiz vermesi. Oysa biz Vitringez.com’la çalışmak için bize ödeme yapar mısınız diye sorduk. Bu sayede Vitringez.com kurumsal erişim panelini nasıl tasarlamamız gerektiğini de öğrendik.

Lean startup metodu

Biz Vitringez.com’a başlamadan evvel lean startup yöntemini inceledik ve girişimcilere de aynı yöntemi öneriyoruz. Bu yaklaşımda mühim olan fikrinizin ne kadar güzel olduğu değil. Önemli olan gerçekten satıp satmayacağı. Bunu araştırmanız gerekiyor. En basitinden tayyare yolcuları koltuk mesafesinin dar olmasından şikayet ederler, ama ek mesafeye ek ücret almaya kalkarsanız o koltuklarla uçmak yerine ucuz biletli dar ara koltuklarını tercih ederler. Yaklaşımınız da bu olmalı. İster B2B ister B2C olsun, müşterinin gerçekten nakit vereceği iş modelini bulmaya çalışın.

Fikrinizle ilgili art bildirim alırken de insanların siyah-beyaz düşünmeye eğilimli olduğuna dikkat etmeniz lazım. Nitekim insanlar düşünce sorunca genellikle ya bu iş süper olur ya da hiç olmaz diyorlar; ama olursa nasıl olur diye düşünen az. Keza soruyu uzmanına sormanız gerek. Şimdi interneti bilmeyen birine Vitringez.com işe fayda mı diye sorsanız işe yaramaz diyebilir. Buna inanmayacaksınız tabii. Öte yandan sorularınızı objektif cevaplar için sizi tanımayan uzmanlara yöneltebilirsiniz.

Tabii bu noktada sizi rakip olarak gördükleri için size bu iş olmaz deyip kendim ileride kalkışırım diyenlere karşı da dikkatli olmalısınız, ama inanın profesyonellere soruyorsanız onlar dürüst yanıt verecektir. Ayrıca fikrinizi test etmek için doğrudan soru sormak zorunda değilsiniz.

Çok iyi araştırın ve sahada araştırın

Örneğin, biz Vitringez.com fikrini sormadan evvel online alışveriş yapıyor musunuz gibi dolaylı sorular da sorduk. Bunu bilhassa piyasa araştırması için sokaktaki insanı check ettiğimizde sorduk. Online alışveriş yaparken ne zorluklarınız var, aradığınız ürünleri nasıl buluyorsunuz gibi sorular. Hatta sitemizin esas özelliklerinden indirim alarmı bu şekilde ortaya çıktı. Kullanıcılar böyle bir hizmet istediklerini söylediler.

Çalışan ve durumu fazla iyi olan bir ebeveyn ufak çocuğunun ayağının büyümesi sebebiyle devamlı spor pabuç değiştirdiğini ve sık alışveriş ettiği için indirim alarmına gereksinim duyduğunu söyledi. Lean startup süreci fazla önemli. Mutlaka araştırın ve fazla iyi araştırın ama öncelikle sahada piyasa araştırması yapın. Elbette ki sektör etkinliklerini takip edin. Hem network yapar hem de yeni gelişmeleri öğrenir ve sektör uzmanlarının görüşlerini almış olursunuz.

Örneğin ben TV’de kadın programlarına misafir olarak katılıyorum ve insanlara online alışverişi anlatıyorum. Aynı zamanda Türkiye’de farklı yerlerde seminerler veriyorum, e-ticaretin 12 altın kuralını anlatıyorum. Kısacası rekabet kadar pazarı büyütmeye de odaklanıyorum ki girişimciliğin en mühim sırlarından biri bu.

E-ticaret sitelerine tavsiyelerimiz

1. Canlı yardım, alıcı hizmetleri veya teknik destek telefonu. Alıcı aramasa bile bunlar itimat hissi uyandırarak alışverişe ikna ediyor. Ayrıca iletişim bilgileri belirgin ve okunaklı olmalı. Keza müşteriyi bilgilendirmek için Twitter ve Facebook’ta aktif sosyal medya hesaplarınız olmalı.

2. Hedeflemeyi doğru yapın. Spor ayakkabısı satın saha sporcu, çocuksuz bir kadına kendi eder aralığından farklı ürünler veya bebek ürünleri gibi alakasız kalemler göstermeyin. E-posta ile pazarlama hedeflemesini alakalı mahsul tavsiyelerine göre optimize edin. Bunun için alıcı davranışını izlemelisiniz (dilerseniz bu hizmeti veren üçüncü taraflarla çalışabilirsiniz). Özellikle de tam alıcı alışveriş yaparken alakalı ürünler tavsiye etmek için.

3. Satış ve pazarlamada özelleştirme, segmentasyon ve kişiselleştirmeye ehemmiyet verin. Müşteriye hususi teklifler sunun. Örneğin siteye girip hep babet bakan bir kadına açılış sayfasında topukluları değil, ilk başta babetleri göstermek lazım. Sadece bu da değil. Halk koşusuna katılan insanlara spor malzemeleri göstermeye ne dersiniz? Kabuğunuza kapanmayın, entegrasyona odaklanın. Örneğin ben e-ticaret sitelerinin çapraz satış yapması için onları tanıştırıyor ve kampanyalarla etkinlikler yapıyorum.

4. En mühim tavsiyem de bir çözüm ortağıyla çalışırken tutabileceğiniz sözleri verin. Bu piyasada itibar, isminiz ve firmanızın ismi fazla önemli. Örneğin biz bir e-ticaret sitesinin bize ne kadar zamanda ekleneceğini biliyor ama her vakit üç misli vakit söylüyoruz. Terslik olabilir ve aksilikleri hesaba katmak lazım. Aka kurumlarda bile oluyor. Böylece şirket huzurunuz olur, hiçbir çalışana, yöneticiye laf gelmez.

Ürün tanıtımları ve içerik entegrasyonu

E-ticaret sitenizin ve ürünlerinizin arama motorlarında üst sırada gösterilmesi için içerik pazarlamaya ve içerik optimizasyonuna ehemmiyet vermeniz gerekiyor. Özellikle mahsul tanıtımlarınız, kategori içerikleri ve mahsul detayları bilgilerinin verilmesi fazla önemli. Örneğin pahalı bir ten ceket satıyorsanız, bu ceketin gerçekten ten olduğunun bilgisini kullanıcınızla paylaşmalısınız. Böylece hem biz size doğru müşteriyi yönlendirebiliriz, hem de siz sitenize gelen kullanıcıları ürünleriniz konusunda doğru bilgilendirebilirsiniz. Aksi takdirde satın alma tamamlanamaz. Biz bu eksiği Vitingez.com sayesinde ayrım ettik ve e-ticaret sitelerine içerik entegrasyon hizmetini vermeye başladık.

Bir önceki yazımız olan Akıllı güvenlik yüzüğü Wing, Arıkovanı’nda destek istiyor başlıklı makalemizde akıllı güvenlik yüzüğü, Arıkovanı ve Wing hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz