Walmart, gündelik market dağıtım ağını Uber desteğiyle genişletiyor

0

Walmart, gündelik market alışveriş alanında online alışverişe odaklanmaya ve dağıtım ağını genişletmeye devam ediyor. Walmart’ın son yaptığı duyuruyla beraber artık dağıtım ağı Uber tarafından da desteklenmeye başlıyor.

Aslında online market alışverişinin direkt olarak kullanıcının evine gelmesi yeni bir özellik değil. Bir süredir Denver ve San Jose’de Walmart bu özelliği kendi kamyonlarıyla test ediyordu fakat Uber’in bu işe dahil olması tamamen yeni bir gelişme. Uber ile yapılan işbirliği şu anda sadece Dallas ve Orlando’da hayata geçmiş durumda.

Yeni sistem şöyle işliyor:

  • Kullanıcı online alışverişini yapar ve sepete doldurur. Alışverişi tamamlarken bulunduğu yere ulaştırılması gereken saati de seçer.
  • Kullanıcının seçtiği saate göre, ürünlerin sağlam ve taze durması için Walmart çalışanı en uygun saatte gerçek sepeti hazırlar ve ürünleri paketler.
  • Paketleme sonrası en yakındaki Uber aracı çağırılır ve sepet, müşteriye teslim edilir. (Teslimat bedeli 9.95 dolar)

Geçtiğimiz aylarda paylaştığımız ve Walmart’ın kullanıcıların gelip marketten hızlıca siparişlerini teslim alabileceği konsept yeni tasarımlar ve bir de otoparkta bulunan gel-al noktalarına yeni bir alternatif olan bu özellik, soğutucular ve geliştirilen teknoloji de düşünülecek olursa daha uygun maliyetli bir yöntem. Böylece Walmart işten çıkarmak zorunda kaldığı ve kalacağı kişileri de farklı bir çalışma modeliyle konumlandırmış olur.

Walmart’ın bu konuda elini çabuk tutmaya çalışmasının ve bir çok farklı şeyi bir arada denemesinin nedeni tabi ki Amazon’un oldukça hızlı bir şekilde bu alanda çalışmalar yapıyor olması. En son yaptığı 13.7 milyar dolarlık Whole Foods satınalması ile Amazon’un çalışmalarda ne kadar hızlı olduğunu görebiliyoruz. Bu durum belli ki Walmart’ı çok korkutuyor.

Bir önceki yazımız olan yolluyo: Tüm mahalle esnafını buluşturan sipariş uygulaması başlıklı makalemizde Fırat Yıldız, Şirket Ortağım ve Uğur Kadam hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz