Waymo ve Lyft sürücüsüz otomobiller için iş birliğine gidiyor

0

Alphabet’in sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışan alt şirketi olan Waymo, Uber’in ana vatanındaki dişli rakibi Lyft ile iş birliğine gidiyor. Sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesi için yapılan iş birliği dün itibariyle iki firma tarafından da doğrulandı.

Geçtiğimiz yaz aylarından bu yana planlanan iş birliği, yaklaşık 10 aylık bir hazırlık döneminin ardından resmiyete döküldü. Bugünden itibaren otonom sürüş teknolojileri geliştirmek için beraber çalışacak olan Lyft ve Waymo, iş birliği çerçevesinde ne gibi çalışmalar yapılacağını ise henüz açıklamadı.

Fakat Waymo’nun sürücüsüz otomobiller üzerine çalışmalar yapan ve 600 otomobillik bir filoya sahip olan bir şirket olduğunu biliyoruz. Lyft ise Uber benzeri bir vasıta çağırma servisi ve 600 otomobillik filonun, Lyft sürüşlerinde kullanılmasının önünde hiçbir mani yok.

Waymo ve Lyft’in ortaklığı en fazla Uber’i üzecek

Bu iş birliğinin en fazla da Uber’i üzeceği aşikar.  Hem Waymo hem de Lyft ile sorunlar yaşayan Uber, iki mühim rakibinin güçlerini birleştirmesi nedeniyle zor günler yaşayabilir. Geçtiğimiz Nisan’da saklı bir yazılım yardımıyla Lyft şoförlerini takip ettiği anlaşılan Uber’in Waymo ile ilişkisinin durumu daha da karmaşık. Zira şirket, Waymo tarafından açılan davalar nedeniyle zorlu bir hukuki sürecin içinden geçmişti.

Waymo, geçtiğimiz Nisan ayında Phoenix şehrinde gerçek yolcularla beraber sürücüsüz araçlarının testlerine başlamıştı. İş birliği sayesinde Waymo’nun sürücüsüz araba teknolojileri ile donatılmış Lyft sürüşlerine şahit olmamız işten bile değil.

Bir önceki yazımız olan Yapay zeka destekli sağlık uygulaması: Ada başlıklı makalemizde Ada, Android ve doktor hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz