Web 3.0 ve Baecon Teknolojisi Nedir?

1

 

WEB 1.0

Web 1.0, Web 2.0,Web 3.0 teknoloji ve internetin gelişmesiyle hayatımıza giren ve hemen her gün defalarca karşımıza çıkan kavramlar oldu.  Hayatımızda geniş bant ağ teknolojisinin gelişmesiyle birlikte giren bir kavram diyebiliriz.  Web 1.0’ın en belirgin özelliği, içeriği oluşturan internet sitesinin kullanıcı onay ve yorumlarını almamasıdır. Daha açık anlatmak gerekirse; kullanıcı siteye erişebilir, içerikleri okuyabilir fakat herhangi bir yorumda bulunması veya etkileşime girmesi söz konusu değildir. Gücün web sitesi sahiplerinde olduğu, kullanıcıların etkisiz olduğu dönemlerdir.  Aslında bakıldığı zaman geleneksel medya olarak nitelendirilen gazete ve dergiler gibidir. Web 1.0 sitelerinde genellikle HTML kodları kullanılmaktaydı ve bu şekilde bir web sitesi oluşturmak için günümüzdekinden farklı olarak HTML kod bilgisi gerekiyordu.

Web 2.0

Gelişen teknoloji web sitelerindeki içerikleri de değiştirdi. Kullanıcıların yorum katabilmesi, etkileşim kurabilmesi, kendi fikir ve düşüncelerini başka kullanıcılara ve site yöneticilerine iletebilmesi veya kendi içeriklerini oluşturarak seslerini duyurması Web 2.0’ın en belirgin özelliğidir. İlk ve en göze çarpan örneklerinden birisi ise Facebook.  Mark Zuckerberg’in açıkladığı verilere göre; Facebook 1.59 milyarlık aktif kullanıcı sayısına sahip bir sosyal ağ platformu. Türkiye’de de 40 milyonu aşkın aktif kullanıcısı olan Facebook, en büyük ve en yaygın kullanılan sosyal ağ niteliğinde. Twitter, Instagram, LinkedIn, Google+, Dijital Mühendis gibi  blog, mikro blog ve diğer sosyal ağlar da web 2.0’ın örnekleri arasında gösterilebilir.

Web 2.0 sitelerinin herkes tarafından kullanılmasının yararları olduğu kadar zararları da var

İnternete zararlı ve doğruluk payı olmayan içeriklerin girilmesi, ahlaka aykırı yorum ve içeriklerin oluşturulması, pornografik içeriklerin oluşturulması, hırsız ve dolandırıcıların da bu teknolojiyi kullanması Web 2.0’ın zararları arasında gösterilebilir. Ülkemizde bu suçların önüne geçilmek için Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı kurulmuştur.

Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı,  Bilişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçların soruşturulması ve dijital delillerin incelenmesi için destek veren görevli daire başkanlıklarının ve taşra teşkilatındaki birimlerin dağınık yapısının tek bir çatı altında toplanmasını, mükerrer yatırımların önüne geçilmesini, bilişim suçlarıyla mücadelenin etkin ve verimli olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla 2011/2025 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuştur.

Web 2.0 ile gelişen internet teknolojisinde kullanıcıların bilgiye kolay erişebilmesi ve kullanabilmesi beraberinde bazı sorunları da getirdi.

İlkokullardan iş hayatına kadar tüm kullanıcıların internet üzerinden kolayca erişebildiği veri, makale, ve bilgilerin kullanıcılar tarafından detaylı okunmadan, üzerinde yeteri kadar düşünmeden ve içsel bir çatışma yapmayarak akıl süzgecinden geçirilmeden kopyala/yapıştır şeklinde alınarak kullanılması insanları tembelliğe yöneltti. Bunun üzerine web 2.0 teknolojisinin insan hayatına getirdiği sorunlardan birisi demek çok da yanlış olmayacaktır.

Herkesin yararlarından bahsettiği yeni medya veya sosyal medya olarak isimlendirilen yeni teknolojilerin biraz da zararlı taraflarından bahsetmek istedik.

Web 3.0

Son zamanlarda isminden sıkça bahsettiren Web 3.0, geleceğin interneti diye isimlendirilen Web 3.0’ın en belirgin özelliğinin yapay zeka olarak ortaya çıkacak olduğudur. Kullanıcının arama motoru bilgilerini, web ortamında kullandığı terimleri, herkese açık kişisel bilgilerini toplayarak kişiye özel teklifler veya öneriler bulunacağı ve hayatı kolaylaştıracağı öngörülmekte.  Web 3.0 kişiselleştirme, yapay zeka ve hareketlilik başlıklarıyla gruplandırılabilir.  Tek bir cümlede açıklamak gerekirse kullanıcıların arama motorları ve web içerisinde bıraktığı kişisel bilgileri veri tabanında toplayarak yapay zeka tarafından anlamlandırılması ve kullanıcının hareketine veya lokasyon bazlı öneriler sunması olarak açıklanabilir.

Web 3.0’ın İlk Örnekleri: Beacon Teknolojisi Nedir?

Beacon Teknolojisi  Web 3.0’ın günümüzdeki ilk örneklerinden gösterilebilir. Ülkemizde de kullanılan teknolojide kullanıcı AVM ‘de bir mağaza önünden veya bir mağaza gezdiğinde mağazalardan indirim, kampanya, hediye gibi mesajlar alabiliyor. Örnek olarak mağaza etkileşimli sadakat uygulaması Boni gösterilebilir. Boni AVM’de alışveriş, vitrin gezme, mağaza ziyareti, mağaza içi aktivitelerini değerlendiren bir mobil uygulama. Bu uygulama etkileşime göre puan veriyor ve kullanıcılarına kazandıkları puanlarla çeşitli hediyeler kazandırıyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz