Web Devleri Google ve Facebook Sahte Haber Sitelerinin Gelirlerini Kesmeye Başlıyor

0

Web devleri Google ve Facebook sahte içerik ve aldatıcı haber üreten sitelerin gelirlerini kesmeye başlıyor. Google ve Facebook sahte haber ve içerik üreten siteler için yayın ve reklam politikalarında değişikliğe gideceklerini duyurdular.

Yayınlanması planlanan reklam ve yayın politikası değişiklikleri ile sahte haberlere Facebook Haber kaynağında, Google ise Arama sonuçlarında göstermeye devam edeceğini garanti etmiyor. Amerikan başkanlık seçimlerinde birçok eleştirmen kısmen yanlış bilgi veren ve sahte haberler yapan sitelerin Google ve Facebook’u propaganda yapmak amacıyla kullanarak sonucu etkilemekle suçluyor. Bazı Facebook çalışanları bu endişeyi paylaşırken Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg, Facebook’daki sahte haberlerin D.Trump‘in zaferine katkıda bulunduğu fikrini büyük oranda reddetti. Buna rağmen hem Google hem de Facebook yanlış haberlere meydan okumak için adımlar attı. Google sahte haberler içeren siteleri Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki reklamları kullanarak engelleyen bir politika değişikliği uyguluyor. Bu politika sitelerin potansiyel gelirlerini kesme ve yayınlarını engelleme girişimidir.

facebook-haber

Google yaptığı açıklamada yayın politikaları için bir güncelleme üzerinde çalıştıklarını belirtti. Google reklam politikalarında yanlış beyanda bulunmaya izin vermeyeceği gibi sahte içeriğe de reklamlarının yerleştirilmesini yasaklamaya başlayacağını duyurdu. Daha da detaya inersek Google yayıncının içeriğiyle ilgili web mülkünün birincil amacı hakkında yanlış bilgi veren veya yanlış yönlendiren ve sayfalarda gizlenen reklam sunumunu sınırlayacağını belirtiyor. Facebook ise yasa dışı veya aldatıcı içerik bulunan sitelerin reklamlarını kullanmalarını yasaklamak için Facebook Audience Network şartlarını da güncellemiştir. Çeşitli haberlere göre Amerikan seçimleri sırasında dolaşan sahte haberlerin çoğu Makedonya’da üretildi. Bu sitelerin birçoğu para kazanmak için Google Görüntülü Reklam Ağını kullanıyordu. Muhtemelen bu uygulamanın hayata geçirilmesinin ardından böyle bir şey olmayacak.

google

Google ve Facebook en büyük iki reklam platformu olmasına rağmen alternatifleri var. Bu önlemlerin altta yatan problemi yeterince çözeceği açık değildir. Bu politika değişiklikleri Facebook haber akışında görünen veya Google arama sonuçlarında sıralamada yer alan sahte haber sitelerine doğrudan değinmemektedir. Artık seçim bitti muhtemelen sahte haber yayını şimdilik son bulacak. Otomasyon muhtemelen aldatıcı içeriğin çoğunu işaretleyebiliyor olsa da, bir editörün incelemesi veya müdahale etmesi gerekiyor. Eğer manuel olarak müdahale edilmez ise sahte haberi ve içeriği tamamen temizlemek imkansız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Telefonlarınızdaki İndirim Rehberi Broşür Sepeti başlıklı makalemizde Broşür Sepeti, Broşür Sepeti Android ve Broşür Sepeti Uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mehmet Bilir

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 4. Sınıf Öğrencisidir. Reklam, Dijital Pazarlama ve Web Tasarım alanlarında kendini geliştirmeye devam ediyor.

Yorum Yaz