WhatsApp Hikaye Kullanımı Verileri

0

Facebook, söz konusu “hikaye” paylaşımı olunca, fikir babası Snapchat’in önüne geçmiş durumda. WhatsApp Status, uygulamanın birincil özelliği olmamasına rağmen, günde yaklaşık 250 milyon kişi tarafından kullanılıyor. WhatsApp bu rakamla, “Status” seçeneği daha görünür ve ulaşımı kolay bir şekilde ana ekranda bulunduran Instagram’ı yakından takip ediyor. Instagram Hikayeler kullanımı da bugün 250 milyonu aşmış durumda.

WhatsApp’ı günde 1 milyar kişi kullanıyor

Snapchat’e baktığımızda ise bu rakam, 166 milyon civarında seyrediyor. Bu rakama maalesef ki, uygulamanın kişiler arası mesajlaşmak için kullanılan, emoji rozetleriyle konuşmaları daha eğlenceli kılan “Streaks” mesajlaşma özelliği de dahil.

Geniş resme baktığımızda ise, WhatsApp’ın Status özelliği, sesli ve görüntülü arama ve ana özelliği anında mesajlaşmayı kullanan toplam kişi sayısı günde 1 milyar, ayda ise 1.3 milyar. Bu da demek oluyor ki WhatsApp aylık ve günlük olarak tutarlı bir kullanıcı kitlesine sahip.

WhatsApp’ta günde kaç mesaj atılıyor?

WhatsApp kullanıcıları günde ortalama 4.5 milyar fotoğraf ve 1 milyar video dahil, toplam 55 milyar mesaj gönderiyor.

Daha da detaylı rakamlara bakarsak, örneğin geçtiğimiz Şubat ayında WhatsApp ayda toplam 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. Bu rakam Şubat 2014‘te, uygulamanın Facebook tarafından satın alındığı zaman ayda 450 milyon, günde ise 350 milyon kullanıcıya sahipti.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz