WhatsApp, kişiden kişiye para transferine el atacak

0

WhatsApp‘ın sadece kişisel mesajlaşma uygulaması olarak kalmayacağı Facebook tarafından satın alındığı gün belli olmuştu ve Facebook, en çok WhatsApp kullanıcısına sahip memleket olan Hindistan‘da atacağı adımla oldukça mühim bir sıçrama yapmak istiyor.

Hindistan’daki bazı kaynaklara dayandırılan haberlere göre WhatsApp, Hindistan’da devlet destekli bazı çapraz bankacılık sistemleriyle entegre olarak kişiler arası nakit gönderimine aracılık etmeyi planlıyor. Hindistan’da 200 milyondan çok kullanıcısı olan WhatsApp, önümüzdeki 6 ay içinde bu hedefini gerçekleştirmek istiyor.

Dijital Hindistan vizyonu

WhatsApp’tan gelen izah ise bu adımı resmi olarak doğrulamasa da Hindistan’daki dijitalleşmeye verilen önemi ve bu dönüşüme destek olunmak istendiğini açıkça gösteriyor. Zira WhatsApp, ‘Dijital Hindistan’ vizyonuna inandığını ve bu konuda şirketlerin ve kullanıcıların geribildirimlerini değerlendirdiğini söylüyor.

Diğer yandan geçtiğimiz Şubat ayında Hindistan Bilgi İletişim Bakanı’nın WhatsAppkurucu ortağı Brian Acton ile görüşmesi ve ödeme sistemlerinde bir işbirliği yapacaklarının sinyalini vermişti. Bu konuda ilk adımların atıldığı da paylaşılmıştı. Facebook’un Hindistan ilgisine ise sanırım detaylı olarak açıklamaya gerek yok. Hindistan’da internet erişimini artırmak için ücretsiz adımlar atan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg hem Hindistan’ı ziyaret etmiş hem de Başbakan Narendra Modi’yi Facebook umumi merkezinde ağırlamıştı (aşağıda bu görüşmenin videosunu izleyebilirsiniz).

Elbette WhatsApp’ın kullanıcı sayısı bakımından önemi aka olsa da Hindistan’ın dijitalleşmesiyle ve ödeme sistemleriyle ilgilenen tek şirket Facebook/WhatsApp değil, İsveçli Truecaller, kişiler arası bir ödeme sistemini geçen hafta tanıttı. Tencent destekli Hike da bu alanda adım atmak isteyen bir diğer mesajlaşma uygulaması.

Facebook’un 2015 yılında ABD’de Messenger uygulaması üzerinden nakit transferi çözümü sunduğunu da eklemeden geçmeyelim. Türkiye’de ise Messenger sohbet botu üzerinden bağış toplama adımı atıldığını görmüştük.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Bir önceki yazımız olan Yemeksepeti kullanıcıları artık ‘Cüzdan’dan harcama yapabilecek başlıklı makalemizde Yemeksepeti Cüzdan ve YemekSepeti.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz