WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatımı

0

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

WhatsApp bugün itibariyle tüm kullanıcılarına uçtan uca şifreleme özelliğini sundu. En son sürümlerde otomatik olarak çalışan uçtan uca şifreleme yöntemi WhatsApp ve 3. Diğer kişilerin mesajlarınızı okuyamamasını, dinleyememesini ve görsellerinizi görememesini sağlıyor. 

Whatsapp uçtan uca şfreleme

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatımı

Whatsapp uctan uca sifreleme 2

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelemeyi Kimler Kullanabilir?

Uçtan uca şifrelemeyi mesajlaşan iki kişinin de Whatsapp’larının en son sürümlerini kullanıyor olması gerek. Whatsapp ancak bu şekilde sizin ve karşınızdaki kişinin mesajlarını sizler tarafından okunacağının teminatını veriyor.

Mesajlarınız siz ve mesajlaştığınız kişi dışında başka hiç kimse tarafından görüntülenemez ve şifrelidir. Ayrıca WhatsApp ek bir güvenlik olarak her bir gönderilen mesaja farklı bir şifreleme yapmış. Yani karşınızdaki ile sizin mesajlarınız tamamen özgün, farklı şifrelerle korunmakta.

WhatsApp Özellikle Önemli Diye Not Düşüyor ve Not Şu Şekilde: Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

QR Kodu ve 60 Haneli Kod Nedir?

Kişi Bilgisi/Grup Bilgisi ‘’ Güvenlik Kodunu Onayla’’ kısmında karşımıza çıkan QR kodu ve 60 Haneli olan kod siz ve mesajlaştığınız kişinin mesajlarını korumak için oluşturulan şifredir. QR Kodu ve 60 haneli şifre her bir kişi ve sohbet için özgündür. Bu kodları karşınızdaki kişiyle onayladıktan sonra mesajlarınızı Uçtan Uca Şifreleyebilirsiniz. WhatsApp bu kodların anahtar şifrenin kendisi olmadığını ve asıl şifrenin bir anahtar versiyonu olduğunu söylüyor.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme jpeg

Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle sohbeti açıyorsunuz ve kişi bilgisi/ grup bilgisi ekranını açıyorsunuz. QR kodunuzu veya 60 haneli şifrelerinizi görebilmek için Şifreleme’ye tıklayın.

Sohbetini şifreleyeceğiniz kişiyle yan yanaysanız, iki kişiden birisi buradaki kodu taratarak mesajları şifrelemeyi onaylayabilir. Mesajların şifrelendiği ve korunduğu yeşil bir tikle belirtilmiş olacak. Eğer mesajlaştığınız kişi yanınızda değilse o zaman ona 60 haneli numarayı gönderebilirsiniz. Android, iPhone ve Windows Phone’da, QR kodu/60 haneli numara ekranındaki Paylaş tuşunu kullanarak 60 haneli numarayı SMS, e-posta vb. araçlarla karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz. Bu aşamadan sonra artık WhatsApp konuşmalarınız tamamen sizin güvenliğiniz ve güvenceniz altında olmuş olacak.

 

Konuyla Alakalı Aklınıza Takılan Herhangi Bir Soruyu Bize Sorabilirsiniz. Size Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duyacağız Dijital Mühendis Ekibi.

 

 

Bir önceki yazımız olan Beklenen WhatsApp Güncellemesi Geldi başlıklı makalemizde dijital haberler, Whatsapp ve whatsapp font güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz