WhatsApp’a görselleri filtreleme, albümleme ve kısa yoldan yanıtlama özelliklerini getiriyor!

0

Günümüz teknolojisiyle artık kameralar klavye özelliklerini taşır oldu. Tabi ki WhatsApp da teknoloji liderlerinden biri olarak bu özellikten aşağı kalmadı. Kardeş uygulaması Instagram, rakibi Snapchat ile batıda kozlarını paylaşırken, ova odağının ötesine geçen WhatsApp ise dünya çapında görsel iletişimi sağlayarak bütün dünyaya hükmediyor.

 

Yeni iOS yazılım güncellemesiyle WhatsApp’a üç yeni özellik geliyor!

Filtreleme: Bu özellik ile kullanıcılar WhatsApp üzerinden fotoğraflara, videolara ya da GIF’lere renk katmak veya ışığı düzenlemek için beş farklı filtreden birini seçebilecekler. Çekim yaptıktan veya görseli yükledikten sonra kullanıcılar pop, kara veya beyaz, cool, chrome ve film filtrelerinden birini kaydırma yöntemi ile uygulayabilecekler.

Albümleme: Kullanıcılar dört ve daha fazla fotoğraf veya videoyu göndermek istediklerinde WhatsApp bu görselleri otomatik olarak yan yana istikbal şekilde bir albüm haline getirecek. Alıcılar albümleri tam ekran üzerinde kaydırarak açabilecekler.
Kısa yoldan Yanıtlama: Bu yeni özellikle, kullanıcılar yalnızca cevaplamak istedikleri mesajları kaydırarak kolayca yanıtlanabilecek. Kaydırılan mesaj, konuşma penceresinin derhal üzerinde belirecek ve kullanıcılar yanıtı kolayca yazabilecekler. Bu özellik, genellikle soruların ve mesajların aralarda cevaplanmadan unutulduğu, daha fazla konuşmaların hızlı aktığı öbek dialoglarında kullanıcılar için aka kolaylık sağlayacak.

Facebook Messenger bir süre evvel @mention yöntemi ile kişileri etiketleyip bu kestirme yanıtlama yöntemini uygulamayı denemişti, ancak WhatsApp’ın bu girişimi daha belirgin ve amaca müsait olacak gibi görünüyor.

WhatsApp’ın şu an için sadece iOS için hazırladığı bir uygulama, ilerleyen süreçte Android işletim sistemine de uyarlanacak.

WhatsApp’ın Snapchat Story’si tadındaki Status özelliğinin yanı sıra, bu yeni getirilen özellikler de WhatsApp’ın odak noktasını, görseller üzerine yönelttiğini gösteriyor. WhatsApp ayrıca genç jenerasyonun ilgisini de taze tutmayı amaçlıyor. Çünkü bu özellik sayesinde, dünya çapında artan kapasiteyi, daha aka ekran, daha iyi çözünürlüklü kamera kullanımını ve daha az maliyetli data küçültme işlemini öngörmüş oluyor. Yine de WhatsApp, Snapchat’in geçici mesajlaşma özelliği ile istediği başarıyı elde edemediği pratik mesajlaşmayı açıkça destekliyor.

Eğer WhatsApp görseller üzerinde değişiklik yapabilmeyi ve bu denli aktif mesajlaşmayı bir arada yürütebilirse kullanıcılara aka vakit tasarrufu sağlamış olacak.

Bir önceki yazımız olan Apple, ARKit ile Artırılmış Gerçeklik yarışına katıldı! başlıklı makalemizde apple, AR ve ARKit hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz