Wikipedia’nın Engellenemeyen Türkçe Sürümü Yayına Girdi!

0

Wikipedia’nın Türkiye’de yasaklanması, dünya kamuoyunda bir şaşkınlık doğurmuştu. İnternet yasaklarının Wikipedia’ya kadar gelmesi, Türkiye’nin imajını zedeleyen bir vaziyet olmasının yanı dizi ansiklopedik bilgiye ulaşımda Türk halkının zorlanması sonucunu da doğuruyordu.

Yeni web protokollerinden biri olan IPFS üzerinden, Wikipedia’nın engellenemez ve Türkçe sürümü yayınlandı. Bu, ilk sürüm itibari ile, size alışkın olduğunuz arayüzden biraz farklı gelebilir. Ancak sansürsüz erişimin getirdiği rahatlık açısından, kullanıcıların eski arayüzü -şimdilik- arayacaklarını sanmıyoruz. 29 Nisan 2017’den beri Wikipedia, Türkiye’den erişime tamamen kapalıydı. Bu vaziyet dijital çağın aktivizim şekli olan bir “hacktivism” yaşanmasına ve hacktivistlerin IPFS(InterPlanetary File System) üzerinden bir Wikipedia versiyonu yayınlamasına neden oldu.

IPFS, aslında Bittorrent’in çalışma mantığının bir anlamda tarayıcılara uyarlanmış hali. Gelecekte HTTP protokolünün yerini alacak bir teknoloji olduğu düşünülen bu protokol, bir sunucudan istikbal bilgiye bel bağlamak yerine bilgisayardan bilgisayara aktarım yapılması ile veriye erişebilmemizi sağlıyor. IPFS geliştiricileri, gelecekte herkesin içeriği düzenleyebileceği bir Wikipedia sürümü yapmayı da tasarlıyorlar. Tüm kopyaların en güncel versiyonuna her vakit buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Başbakanına 'Ahmak' Diyen Google Davalık Oldu! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz