Yapay zeka destekli sağlık uygulaması: Ada

0

Teknolojinin her alanına yayılması beklenen suni zeka sistemleri Ada sayesinde sıhhat alanına adım attı. Suni zeka destekli bir hekim ve sıhhat uygulaması olan Ada, Londra ve Berlin merkezli bir girişim tarafından geliştirildi. Dijital bir hekim olarak hizmet vermeyi amaçlayan Ada, hastalığınız çerçevesinde ortaya çıkan bulguları inceleyerek hastalığın nedenleri hakkında bilgiler verecek.

Sorduğu kolay sorular sayesinde kullanıcısından bilgiler saha Ada, toplamda 100 doktor ve bilim insanının desteğiyle beraber geliştirildi. Sıhhat bilgilerinizi düzenli bir şekilde kaydeden Ada, istendiği takdirde bu bilgileri doktorunuzla da paylaşma imkanı tanıyor.

Gereken durumlarda gerçek bir doktorla yazılı görüşme olanağı da sunan Ada, yapay zeka desteği sayesinde başarılı öneriler yapabiliyor. Gerçek hayattan alınan sıhhat sorunları çerçevesinde geliştirilen suni zeka sistemi, içerisinde binlerce semptom ve bulgunun sebep oluşabileceğiyle ilgili bilgiler barındırıyor.

Gerçek hayattaki doktorunuzun yerini almayı amaçlamayan Ada, gündelik hayatınızda kolay bir sıhhat sorunuyla karşılaştığınız anlarda hızlı bir çözüm olmayı vadediyor. Sadece bulgular üzerinden teklif yapmakla kalmayan Ada’nın ilaçlar, hastalıklar ve alerjiler hakkında da bilgilere sahip olduğunu ekleyelim. Dilerseniz Ada uygulamasını Android için burdan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Microsoft, Wunderlist alternatifi To-Do’yu tanıttı başlıklı makalemizde Microsoft, Microsoft To-Do ve To-Do hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz