Yerli ödeme yöntemi TROY, her banka müşterisinin cebine girmek için düğmeye bastı

0

 

Türkiye’nin yeni kartlı ödeme yöntemi ve markası TROY (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi) bugün tüketici tanıtımını yaptı ve Türkiye’de her banka müşterisinin cebine girmek için düğmeye bastı.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Aralık ayında düzenlediğimiz Webrazzi Finansal Servisler 16 konferansımızda TROY‘un kullanım alanları hakkında mühim rakamlar ve bilgiler paylaşmıştı. Bugün yapılan tanıtımsa 8 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilen TROY’un kullanımının yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

200 bin basılı TROY logolu kart var

Banka kartları, ön ödemeli kartlar ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yer saha logonun, ödeme şeması olarak adlandırıldığını söyleyen Soner Canko “Bundan sonra kartların sağ alt köşesinde bir Türk markası var.” diyerek TROY’u yeniden tanıttı ve Türkiye’de kart çıkaran 28 bankanın da bu harekete katıldığını paylaştı. Canko’nun paylaştığı rakamlara göre şu anda 200 bini aşkın TROY logolu kart bulunuyor ve 15’i banka, biri banka dışı olmak üzere 16 kuruluş TROY logolu banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı vermeye amade durumda.13 banka ise kart basımını sene sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

İlk kez 1 Nisan 2016’da resmi olarak kullanıma sunulan TROY‘un çevik ve müsait maliyetli bir ödeme şeması olduğunu ve bu sayede yaygınlaşacağını dile getiren Soner Canko, dünyadaki eş adımlara misal çekti ve şu rakamları paylaştı;

“200 milyon nüfuslu Brezilya’da mahalli ödeme yöntemi Elo’ya sahip 110 milyon kart kullanılıyor. 1,3 milyar nüfuslu Hindistan’da ise 645 milyon adetlik banka kart pazarının yüzde 38’ini mahalli ödeme yönetimi Rupay oluşturuyor. İtalya’da ise mahalli ödeme yöntemi Bancomat martalı 37 milyon kart kullanılıyor.”

“Kart pazarını büyütmeyi hedefliyoruz”

Soner Canko, Türkiye’deki her banka müşterisinin cebine en az bir tane TROY markalı kart girmesini hedeflediklerini söyledi ve hedeflerinin Türkiye’de cüzdanlardaki 180 milyon kartı TROY’a taşımak olmadığını da dile getirdi. “Neden harcamalarımızın yüzde 60 kartlarla yapılmıyor? sorusunun peşindeyiz ve pazarı büyütmek, nakitsiz geleceğe daha hızlı yürümek istiyoruz.” dedi.

TROY, şu anda Türkiye’de bütün POS, ATM ve internet ödemelerinde kullanılabiliyor ancak yurtdışı ödemelerinde kullanmak henüz olası değil. Soner Canko bu konuda bir iş ortağıyla çalışmakta olduklarını ve TROY kartlarının yakında yurtdışıda da kullanılabileceğini ekledi.

Hatırlatmak gerekirse Soner Canko’nun Aralık 2016’da paylaştığı Türkiye’deki banka kartlarına ilişkin rakamları şu şekildeydi;

  • Kart sayısı 170 milyonu geçti. Bunların 58 milyonu kredi kartı.
  • Bugün her dört ödemenin birinde banka kartı kullanılıyor. 2010’da aynı nispet 1/10 idi.
  • Türkiye’de banka kartlarının yekün ödeme işlemi 4,2 milyar adet. 2010’da bu rakam 2,2 milyar idi.
  • İnternetten yapılan kartlı ödemelerin payı yüzde 11. Şu ana kadar 67 milyar TL yapılmış durumda.
  • Temassız kart sayısı Ekim 2016 itibarıyla 28 milyon. Ödeme noktası sayısı ise 580 bin.

Türkiye’nin mahalli ödeme yöntemi TROY’un ne kadar yaygınlaşacağını önümüzdeki aylarda takip edeceğiz. Eğer TROY markalı kart almak isterseniz bankanıza başvurabilir, detaylar için troyodeme.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda TROY’un televizyonlarda da gösterilecek olan yeni reklam filmini ve geçen sene yayınlanan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yesbilet: Futbol ve basketbol maç biletleri için online pazar yeri başlıklı makalemizde Basketbol, Bilet ve futbol hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz