Yesbilet: Futbol ve basketbol maç biletleri için online pazar yeri

0

Futbol ve basketbol maç biletleri için bir pazar yeri olma hedefiyle yola çıkan Yesbilet, Galin Ananiev tarafından 2015 yılında Bulgaristan’da kuruldu. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında pazar yerini geliştirmeye başlanan Yesbilet, 2017’nın Mart ayında kullanıcıyla buluştu. Toplam 10 benlik bir ekip tarafından yönetilen Yesbilet, Avrupa’da etkinlik gösteren Viagogo ve Ticketbis (yeni adıyla StubHub) rakip olmak istiyor.

Pazar yeri kurucusu, taraftarlar arası bilet alışverişine aracılık etmenin Türk Ceza Kanunu’na göre suç olmamasına karşın komisyonculuğun, sektör, kulüpler ve taraftarlar tarafından baskı gören bir iş kolu olduğunu söylüyor. Bu nedenle Bulgaristan’da kurulan Yesbilet, kullanıl(a)mayacak biletlerin değerlendirilmesi için oldukça başarılı bir alternatif. Benzer bilet alıverişlerinin muhtelif sosyal medya platformlarında herhangi bir güvence olmaksızın yapıldığını da ekleyelim.

Kullanıcılarına hem bilet satın alma hem de satış yapma imkanı sunan Yesbilet, oldukça kolay bir çalışma mantığına sahip. Ülkemizde gerçekleşecek futbol ve basketbol müsabakalarını anasayfasında bulunduran Yesbilet, etkinliklerin derhal altına yerleştirilen “Biletini sat” ve “Satın al” seçenekleri ile kullanıcısını yönlendiriyor.

Biletlerin orijinalliğini denetim ederek garanti altına saha Yesbilet, hem müşteri hemde satıcı konumundaki kullanıcılarını başarılı bir şekilde koruyor. Satışı gerçekleşen biletler türlerine göre müşteriye ulaştırılıyor. Passolig kartına, e-posta yoluyla veya bilet kağıt ise hızlı kargo ile gönderimlerini gerçekleştiren Yesbilet, kısa sürede 1000 üyeye ulaşmış.

İspanya ve İngiltere’ye açılmayı hedefliyor

Bugüne kadar toplam 30 bin euro ciroya ulaştığını söyleyen Yesbilet, komisyon tabanlı bir gelir modeline sahip. Pazar yeri, hem müşteri hem de satıcılardan komisyon alıyor. Alınan komisyon bedellerini daha da aşağıya çekmek için çalıştıklarını belirten Yesbilet, satıcılara yüzde 10, alıcılara ise yüzde 20 komisyon uyguluyor.

2017-2018 sezonunda vatan dışına açılmayı planlayan Yesbilet, bilhassa ağırbaşlı futbol kültürlerine sahip İspanya ve İngiltere pazarlarına açılmak için yaz aylarında lüzumlu çalışmalara başlayacak. Yesbilet’in kullanıcı deneyimine ehemmiyet veren yalın ve başarılı bir internet sitesi olduğunu da belirtmem gerekir. Temelde Avrupa merkezli bir girişim olması nedeniyle nakit birimi olarak euro kullanan Yesbilet’in “Dil ve nakit birimi seçenekleri” kısmının çalışmadığını bu nedenle nakit birimini değiştirmeyi başarmadığımı da ekleyeyim…

Biletler için pazar yerleriyle ilgili enteresan bir not da, 2015’te Türkiye’ye açılan Ticketbis’in bir süre evvel eBay tarafından 165 milyon dolara satın alınmış olması. eBay’in en hızlı büyüyen iş kolu olarak dikkat çeken StubHub, Türkiye’de Yesbilet’in en mühim rakiplerinden biri.

Bir önceki yazımız olan 500 Startups’ın San Francisco sınıfından 25 yeni girişim ve girişimci sunumları başlıklı makalemizde 500 Startups ve demo day hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz