Yollando: Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin yurt dışı satışlarını artıracak girişim!

0

Ülkeler arası e-ticaret işlemleri giderek artsa da halen farklı engeller başka bir ülkeden ürün almamızın önüne geçiyor. Biz her ne kadar farkında olmasak da aynı durum Türkiye için de geçerli. Yollando.com da bu sorunu çözmek ve yurtdışında yaşayıp Türkiye’den alışveriş yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin de satışlarını arttırmak istiyor.

Bu modeli bilmeyenler için kısaca açıklamam gerekirse; Türkiye’deki bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak isteyen yurtdışındaki kullanıcılar, öncelikle Yollando’ya üye olup kendilerine bir Türkiye adresi oluşturuyor. Daha sonra ilgili e-ticaret sitesinden ürünü satın alıp daha evvel aldığı adrese yönlendiriyor. Yollando da ilgili ürünü teslim alıp denetim ettikten sonra gerçek sahibine gönderiyor.

 

Bu yolla ürünlerin Türkiye’den yurtdışına transfer maliyeti yüzde 80’e varan oranlarda düşürdüğünü iddia eden Yollando, uçak transferiyle Avrupa ülkelerine 1 günde, öbür bölgelere ise 1-3 gün içinde sipariş ulaştırabiliyor.

Yollando, kullanıcılarına sunduğu katma değeri artırmak için ‘benim için al’, paket birleştirme, paket takibi, geriye paket gönderme ve indirimli paket yönlendirme gibi özel hizmetler de sunuyor. Diğer yandan Yollando ile sipariş edilen ürünlerin taşıma ücreti yollando.com/ucretler adresinden hesaplanabiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün kendilerine ne kadara mal olacağını görebiliyor.

İsviçre’den Türkiye’ye döndü

İsviçre’de doğup büyüyen ve geliştirdiği iş modeli için İstanbul’a yerleşen Serdar Güvenkaya, yurtdışı gönderimi bulunmayan veya yüksek gönderi ücretlerinden ötürü sipariş edilmeyen ürünlerin Yollando ile tarihe karışacağıını söylüyor. Güvenkaya, “Yollando.com, aynı zamanda perakende markalarının satışlarını destekleyici bir iş modeli. Türk markalarının yurt dışı satışlarının artmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” diye ekliyor.

Güvenkaya’nın paylaştığı bilgilere göre Yollando.com ile bireysel müşteriler Türkiye’den sadece bir tişört veya bir kot pantolon siparişi bile veriyor. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nden sadece bir tane rimel sipariş eden müşterinin olduğunu da paylaşıyor.

Şimdiye kadar ABD’den mahsul sipariş etmemizi sağlayan girişimlerle tanıtmış ve Türkiye’deki tüketicilerin lehine olan girişimler paylaşmıştık. Yollando ise Türkiye’deki e-ticaret sitelerine hitap eden bir girişim ve onların satışlarını artırma potansiyeline sahip. Yollando’nun önümüzdeki dönemde neler yapacağını hep beraber göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Netflix Türkiye’nin ilk orijinal yapımının konusu belli oldu başlıklı makalemizde Netflix, Netflix Türkiye ve O3 Medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz