Youtube En Çok İzlenen Kanallar

1

 

Geçtiğimiz günlerde 2016 sosyal medya en iyiler raporunu yayınlamıştık. Bugün en çok kullanılan ikinci sosyal medya olan YouTube’da en çok izlenen kanalları paylaşıcaz.

Kimi zaman yasaklanmış kimi zamansa yavaşlatılmış olsa da YouTube Türkiye’de hala en çok kullanılan video izleme sitesi. Markaların da dikkatinden kaçmayan bu ayrıntı Youtube’u markaların yaratıcı içerikte videolar yükleyerek kullanan bir pazarlama iletişimi aracı olarak görmesinde etken oluyor.

Youtube’un bu kadar popüler bir ağ olmasının getirdiği bir diğer avantaj da YouTube videoları çekmek. Youtubeçu veya Youtuber diye adlandırılan kişilerin son zamanlarda artış gösterdiğini görüyoruz. YouTube video çeken Youtuber’lara izlenme sayısı ve reklama tıklama oranına göre çeşitli sebeplerle bir gelir kaynağı oluşturuyor bu da Youtube’a yüklenen videoların kalitesinde artış ve Youtuber’lerin arasında bir rekabete sebep oluyor. Şimdi en çok izlenen YouTube kanallarını birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Genel olarak baktığımızda Türkiye’de en çok dinlenen kanalların müzik kanalları olduğunu görüyoruz. Bu dünya çapında da çok fazla değişmeyen bir durum. Genel olarak baktığımız zaman dikkatimizi THY çekiyor, Turkish Airlines 122.287 abonesi olmasına karşın 503 milyon kez izlenmiş. Verdiği reklamlardan mı yoksa yaratıcı içeriği yüksek reklamları izleyiciler tarafından çok mu sevildi bilemem fakat şahsen THY’nin bu işte iyi olduğunu düşünüyorum.

Youtube En Çok İzlenenler

Markalar

Genel’den sonra aslında en çok merak edilen başlık bu olsa gerek, Markalar. İlk 10 markaya baktığımız zaman başta az önce bahsettiğimiz Turkish Airlines’ı görüyoruz onu Cornetto Türkiye takip ediyor. Cornetto Türkiye’nin 2. Sırada yer almasının sebebini biraz daha düşünecek olursak, az önce genel’de gördüğümüz üzereYoutube’da en çok izlenen videolar müzik videoları ve Cornetto Türkiye bu ayrıntıyı iyi görmüş diyebiliriz. YouTube’da en çok izlenen 10 markaya baktığımız zaman yerli ve yabancı markaların bir eşitliği söz konusu olduğu dikkatimizi çekiyor.

Youtube En Çok İzlenenler

Topluluk        

Topluluğa baktığımız zaman yüne müzik kanalları en çok izlenenler olarak listede geniş bir yer kaplıyor. Birinci sırada yer alan netd müziğin izleme sayısı diğer tüm kanalların izleme sayısından fazla olduğunu görüyoruz. Müzik kanallarından sonra en çok seyredilen kanal yemek kanalı ve onu bir oyun kanalı takip ediyor.Youtube En Çok İzlenenler

Spor

Spor videolarından en çok seyredilen videolar tabi ki futbol videoları. Galatasaray’ın birinci sırada yer aldığı listede ilk 3 sıra tahmin edileceği gibi Türkiye’nin en büyük 3 spor klubüne ait, fakat sıranın aşağılarına indikçe dikkatimizi bir İzmir klübü olan Göztepe’nin 4. Ve 10. Sıralarda 2 kere sırada yer aldığını görüyoruz.

Youtube En Çok İzlenenler

Ünlüler

Ünlüler kategorisine baktığımızda sıralamanın şaşırtıcı olduğunu görüyoruz. Hele ki Cem Yılmaz’ın sırada kendisine yer bulamaması düşündürüyor. Fakat göreceğiz ki Cem Yılmaz kanal kategorisini Eğlence Sektörü olarak işaretlemiş.  İşte Ünlüler sıralaması.

 Youtube En Çok İzlenenler

Eğlence Sektörü

Bu sektöre baktığımızda müzik kanalının yine en başta olduğunu görüyoruz. Cem Yılmaz 8. Sırada.

Youtube En Çok İzlenenler

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Font Güncellemesi Sızdı başlıklı makalemizde dijital haberler, Whatsapp ve whatsapp font hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz