YouTube için SEO önerileri

0

Kullanıcılar ve markalar için video oluşturma ve izleme platformu denildiğinde, YouTube hiç şüphesiz akla gelen ilk isim. Dünya genelinde, her geçen gün daha fazla aktif kullanıcısı olan YouTube’da her gün surat milyonlarca saat video izleniyor.

Milyarlarca videonun olduğu platformda video yükleyen kullanıcılar ve markalar için ise arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak oldukça önemli. Zira sponsorlu bir içerik üretmiyorsanız, organik yoldan paylaştığınız içeriğinizin enteresan ve paylaşılabilir olması kadar video ve kanalınızın optimizasyonu da olması gerekiyor. Bugünlerde oturma odamızdaki televizyonun yerine geçen YouTube’a yükleyeceğiniz videoların daha üst sıralarda olmasını sağlayabilecek SEO önerilerini sizin için derledik. Özellikle meta veriler olarak karşımıza çıkan bu özelliklerle YouTube’daki ilgili içeriğinizin potansiyel izleyeciye ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Video başlık kullanımı (Title)

Kullanacağınız başlık YouTube’ta videonuzla ilgilenebilecek potansiyel kişilerin videonuza daha basit ulaşması için oldukça önemlidir.  Google aramalarında olduğu gibi YouTube da aramalarda kullanıcı davranışları ve değerlerini göz önünde bulunduruyor. Başlık kullanımı için YouTube’da hudut 100 ıra olsa da, 60 ıra ile sınırlamanız önerilmektedir. Öte yandan kullanacağınız başlık, YouTube’ın videonuzu hangi aramalarda göstereceğini belirlemektedir. Video başlıklarının belirlenmesinde YouTube Anahtar Kelime Öneri Aracı‘ndan da faydalanabilirsiniz. Başlıklarınızın video içeriğinizle ilgili olarak tekrar alaka çekici ve kısa ve öz tutun.

Videonuza izah ekleyin (Description)

YouTube videoları da bir web sitesinde yer saha içeriğin SEO düzenine benzemektedir. Videonuzun açıklamasında bilhassa anahtar kelimeleri ekleyerek müsait bir izah yazabilirsiniz. Kullanıcıların ilgili videonuza yönelik en fazla hangi kelimeleri YouTube’da aradığını anlayabilmek ve video açıklamanıza uygulayabilmek için aynı şekilde YouTube Anahtar Kelime Öneri  aracına başvurabilirsiniz. Video açıklamanızın ilk 25 kelimesi içinde anahtar kelimelerinize yer vermeye çalışın ve 250 kelimelik uzun bir izah yazın. Aynı anahtar kelimeyi ani fazla kullanabilirsiniz.

Etiketler ekleyin (Tags)

YouTube’a göre, kullandığınız etiketler içeriğinizin izleyiciler tarafından daha basit bulunabilmesini sağlıyor. Anahtar kelimeler, potansiyel izleyicinin videonuzu bulmak için kullanacağı terimlerle eşleşmelidir. Bu yüzden videonuz için en mühim ve kullanıcılar tarafından en fazla aranabilecek kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Kategori seçimi (Categories)

İçerik kategorileriyle milyonlarca kanal ve milyarlarca video ilişkilendirilir ve düzene sokulur. Kanalınızı kategorize ederken, sizin gibi içerik üreten ve yüksek takipçisi olan kanalların kategorilerini inceleyebilirsiniz. Tekrar aynı kategorideki videoların paylaşım kalitesine, uzunluğuna, formatına ve içerik kalitesine bakıp karşılaştırma yapabilirsiniz.

Kartları kullanın

Videonuzun tamamında kullanabileceğiniz kartları oluşturarak markanızı ya da kanalınızdaki öbür videoları tanıtabilirsiniz. Video başına en fazla 5 kart kullanabilirsiniz. Kartlarınızın başarısını ölçmek için YouTube Analytics’te yer saha Kartlar raporundan faydalanabilirsiniz. Kanal, bağış, hayran, bağlantı, anket video veya oynatma listesi gibi fazla muhtelif kartlar bulunmaktadır.

  • Kanal kartları izleyiciyi öbür bir kanala yönlendirir.
  • Şu anda ABD’de kullanılabilen bağış kartları sivil cemiyet kuruluşlarının bağış toplasına imkan sağlar.
  • Hayran kartları içerik oluşturmada izleyicinizden destek almanızı sağlar.
  • Anket kartları, izleyicinize anket sunarak onlardan dönüş almanızı sağlar.
  • Video or liste kartları içeriğinize eş içeriklere erişmenizi sağlar.

Videonuz için ufak görüntü seçin

YouTube’a göre en iyi tıklanan videoların yüzde 90’nının ufak resimleri bulunmaktadır. Bu konuda videonuza izleyici gözünden bakarak, videonuzun türüne ve hedef kitlenize göre tıklanabilecek en alaka çekici görüntüyü alıp, yükleyebilirsiniz. Hatta videonuzu çekerken de ufak görüntünüz için de müsait bir kare çekebilirsiniz. Öte yandan yanıltıcı ufak resimler yüklemekten çekinin. Zira bu tarz görseller YouTube’da aldatıcı içerik ya da spam olarak algılanıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Markaların Instagram’da yaptığı hatalar başlıklı makalemizde İnstagram hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz