Zomato, Türkiye Operasyonlarını Dondurdu

0

Restoran rehberi Zomato’nun Türkiye ofisini kapatacağına dair duyumumuzu dün sizlerle paylaşmıştık ve bugün Zomato Küresel Büyümeden mesul Genel Müdür Yardımcısı Oytun Çalapöver konuyla ilgili resmi bir izah paylaştı.

Zomato‘nun Türkiye’deki operasyonlarını dondurma kararı aldığını paylaşan  Çalapöver, Zomato Türkiye’nin geldiği noktayı net rakamlarla anlatım ediyor ve önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi Zomato Türkiye içeriklerinin varlığını koruyacağını paylaşıyor. Zomato’nun Türkiye operasyonlarına bir gün yeniden başlar mı bilinmez, ama bu dikeydeki dengelerin değişeceğini pekala söylemek mümkün.

Aşağıda Zomato’nun neden Türkiye operasyonlarını dondurduğunu okuyabilir, kıymetli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

2013 yılının sonunda girdiğimiz Türkiye pazarında 3.5 sene içerisinde Zomato’yu sıfırdan alıp, ayda 6 milyon defa kullanılan, App Store’da Türkiye’nin yeme-içme kategorisinde en popüler uygulaması haline getirdik.

Sadece İstanbul’da 30,000; Türkiye genelinde ise 13 noktada 45,000 restoranın, menü, fiyat, adres, yorum ve puan bilgilerini kullanıcılarımıza her vakit olası olduğunca güncel bir şekilde sunduk.

Kullanıcılar ile restoranları gerçek hayatta bir araya getiren bir dijital platform olarak, iki tarafa karşı mühim sorumluluklarımızın hep bilincinde olduk. Bu bilgi akışını her şartta doğru bir şekilde sağlayabilmek için, aka bir alan ekibiyle tüm İstanbul’u gün be gün sokak sokak gezerek, restoranlardan bilgi topladık ve bunları kullanıcılarımıza ulaştırdık. Restoranlara yapılan yorumlar konusundaki tarafsız konumumuzu korumak adına her vakit kararlı bir duruş sergiledik ve günün sonunda, vakit vakit üzerimize gelen aka baskılara rağmen, hem işletme hem de kullanıcılara eşit uzaklıkta bulunduk.

Yine bu süre zarfında 800’den fazla restoran, cafe, bar ve gece kulübüne; görünürlük, masa yönetimi, online rezervasyon konularında destek olduk ve hepsinden önemlisi, Zomato ekibi olarak, sektör birikimimiz ve bilgimizle işletmelere adeta bir danışmanlık hizmeti sunduk.

Hem sektör hem de kullanıcılarımız, yaptığımız işe her vakit destek oldular ve kimsenin “asla fena aş yememesi” misyonumuzda bizim yanımızda yer aldılar. Hepsine, tüm ekibim adına aka bir teşekkürü borç biliyorum.

2016 yazında yaşanan vuruş girişimi sonrasında, Türkiye operasyonlarımızı yine gözden geçirme ve risk optimizasyon dönemine gitme kararı aldık. Bu süreçte; ekonomik, sosyo-politik belirsizlikler ve terör olaylarının yeme-içme sektörünü de ağırbaşlı bir şekilde etkilemeye başladığını ne yazık ki fazla yakınen gördük ve hissettik.

Bütün bunlara rağmen, 2016 Eylül ve 2017 Nisan ayları arasında, sadece sekiz aylık bir süreçte ciromuzu iki katına çıkartırken, satış verimliliği anlamında da @0’ün üzerinde bir başarı gösterdik. Yekün trafiğimiz, E artarken, app kullanımında ise 0’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik.

Nakit akışı olarak da pozitife geçtiğimiz şu dönemde, operasyonun karlı büyümesini sürdürmek ve piyasada uzun vadede dominant bir oyuncu olmak için, ağırbaşlı maddi ve insan kaynaklarının Zomato Türkiye operasyonuna yatırılması gerekiyordu. Tamamiyle (doğası gereği) lokal bir alanda etkinlik veren global bir şirket için Türkiye; mahsul ve operasyonların lokalizasyonu, dil ve çeviri, kültürel farklılıklar ve benzeri faktörler nedeniyle, yönetilmesi ve büyütülmesi ağırbaşlı kaynaklar gerektiren ve ama bir o kadar da mühim bir pazar.

Zomato, yekün cirosunun aka kısmını oluşturan, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Avusturalya ve benzeri çekirdek pazarlarda sadece reklam değil, online sipariş, online rezervasyon, Zomato Gold (ayrıcalıklı kulüp üyeliği) ve öbür iş kollarında da etkinlik göstermekte. Bu pazarlardaki ciro potansiyeli ve rekabet koşullarında son aylarda gördüğümüz değişiklikler, önümüzdeki dönemde limitli kaynaklarımızın aka bir kısmını bu pazarlar için optimize etme ihtiyacı doğururken, Türkiye pazarı üzerinde de baskı oluşturmaya başladı. Türkiye’de sektörün komplike yapısı, pazardaki risk faktörleri ve TL’nin dolar karşısındaki uzun vadeli paha kaybı da değerlendirildiğinde; maddi, operasyonel destek ve insan / liderlik kaynaklarının Türkiye’ye dedike edilmesi zorlaştığından dolayı, Türkiye pazarındaki operasyonumuzu dondurma kararı aldık.

İşletmelerin, hali hazırda devam eden kampanyaları ve Zomato’nun sağladığı servisleri kısa bir süreliğine, hiçbir aksaklığa uğratmadan devam ettiriyor olacağız. Kullanıcılarımız da, Zomato’yu bugüne kadar olduğu gibi kullanmaya devam edebilirler.

Zomato’nun bir ekosistem olarak yaşamını devam ettirmesinde, bundan sonra işletmeler ve kullanıcılarımızın daha da aka ve kritik bir rolü olacak. Her ne kadar alan ekiplerimizle, bilgileri aynı efektiflikte güncelleyemiyor olsak da, platforma olan altyapısal ve içeriksel desteğimiz, merkezi bir şekilde devam ediyor olacak.

Bir önceki yazımız olan Bilimsel Olarak Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış Alışkanlıklar başlıklı makalemizde beyin egzersizleri, egzersiz ve meditasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz