Funnel Tekniği ile Dijital Pazarlama

Funnel tekniği nedir? Nasıl Kurulur?

Funnel Tekniği Nedir?

Funnel stratejileri sayesinde sitenize gelen trafiği doğru yönlendirerek maksimum dönüşüm elde edin.

Funnel Ne Demek?

Funnel tekniği, dijital pazarlama stratejileri ile ilgili son zamanların en popüler konularından biridir. Funnel İngilizcede kelime anlamı olarak huni demektir. Dijital pazarlamada ise funnel ziyaretçinin zorunlu bir rotaya sokularak bir yolu izlemesi stratejisine dayandığı için bu stratejiye funnel stratejisi denilmiştir. Zira suda huni içerisinde zorunlu bir rotada ilerler. Funnel yönteminde başlangıçta elde edilen potansiyel müşterilerin her bir kademede azalarak sayısı düşer ve son kademede sadece nihai müşteriler. Funnel stratejisi ile konuya yaklaşıldığında arada kaybolan müşterilerin minimize edilerek optimum sonuç elde edilmeye çalışılır.

Funnel ne demek, diye merak edenler için bu terim, pazarlama dünyasında yaygın olarak kullanılır ve satış hunisi olarak Türkçeye çevrilebilir. Funnel kavramı, potansiyel müşterilerin satış sürecinde farklı aşamalardan geçerek, sonunda ürün veya hizmet satın alan gerçek müşterilere dönüşmesini açıklar. Satış hunisi modeli, pazarlamacıların ve işletmelerin, müşteri yolculuğunu daha iyi anlamalarına ve hedeflerine ulaşmak için stratejilerini optimize etmelerine yardımcı olur.

Funnel ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin odaklanması gereken temel aşamalar; farkındalık, ilgi, değerlendirme, karar ve satın alma olarak sıralanabilir. Bu aşamaları anlamak ve doğru stratejiler uygulamak, işletmelerin satışlarını artırmalarını ve müşteri memnuniyetini sağlamalarını kolaylaştırır. Funnel yönetimi, pazarlamada önemli bir kavramdır ve başarılı bir satış hunisi oluşturmak, işletmelerin rekabette öne çıkmasına ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamasına katkıda bulunur.

Funnel‘in dijital pazarlamada ki karşılığı satış hunisi veya satış funneli olarak nitelendirilmektedir.

Funnel Tekniği Neden Önemli?

Funnel tekniği, sayesinde potansiyel müşterilerinizin alış veriş yolculuğunu anlayabilir ve analiz edebilirsiniz. Bu sayede funnelinizde nerelerde kaçak var görmüş olursunuz.

Funnel stratejilerinin başlıca sağlamış olduğu avantajlar:

  • Müşterinin alışveriş (dönüşüm) yolculuğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Daha yüksek dönüşüm elde edersiniz.
  • Funnel deki sonuçları analiz edebilir ve geliştirebilirsiniz.
  • Dönüşüm oranının artışına bağlı olarak düşük maliyetle yüksek kar elde edersiniz.
  • Müşteri sadakatinde artış sağlayabilir ve kalıcı müşteriler elde edersiniz.
  • Uzun vadede güzel sonuçlar alabilir ve kaliteli veriler elde edersiniz.

Funnel Mühendisi

Funnel mühendisi, funnel stratejilerini mühendislik metodolojisini kullanarak bilimsel açıdan optimum sonuçlar elde etmeye çalışan kişiye denir. Aslına bakılacak olursa böyle bir mühendislik disiplini spesifik olarak yoktur. Burada satış pazarlama teknikleri ile mühendislik bilgilerinin harmanlanarak birlikte kullanılması prensibi söz konusudur.

Sizde funnel stratejilerinizi kurgularken funnel mühendisi bakış açısıyla satış hunilerinizi kurgulaya bilir ve maksimum verim elde edebilirsiniz.

Bize Projenizden Bahsedin

Sizin için funnel stratejileri geliştirelim ve dönüşüm oranınızı artıralım.

Funnel Tekniği ile Dönüşüm Oranını Artırmak

Veriler veya çalışmalar analiz edilmeden atılan adımların ve yapılan çalışmaların sonuçları tam anlamıyla öğrenilemez.

Müşteri yolculuğunu anlamak ve potansiyel müşterilerinizin sitenizdeki olumlu ve olumsuz hareketlerini takip edebilmek için funnel tekniklerini mutlaka kullanmalısınız. Funnel tekniklerini kullanmak için bir yazılım satın alabileceğiniz gibi funnel stratejilerini özümseyerek kendi funnel inizide kurabilirsiniz. 

Funnel Tekniği 4 temel aşamadan oluşur:

1. Farkındalık Oluşturma
Ürün veya hizmetiniz ile ilgili tanıtım yapılır. Farkındalık için Google reklamları, Facebook reklamları, Instagram reklamları ve e-mail pazarlama stratejileri kullanılabilir.
3. Değerlendirme
Ziyaretçi sitemizden elde ettiği bilgileri değerlendirdiği ürün veya hizmetinizi alıp almamaya karar verdiği aşamadır. Bu aşamada müşteri funnel amacına göre form doldurabilir veya sepete ekleme yapabilir.
2. İlgi Oluşturma
Google reklamları ve sosyal medya reklamları ile sitemize gelen kullanıcılara ürün veya hizmetimiz hakkında detaylı bilgi vererek ilgi oluşturacağımız adımdır.
4. Satın Alma
Bu aşamada müşteri kararını vermiş ve satın alma (dönüşüm) gerçekleşmiştir. Müşterileriniz ve müşteri olma potansiyeli taşıyan hedef kitlenizin ortak özelliklerini tespit etmeniz gereken aşamadır.

Burada funnel stratejisi, funnel uygulamalarının niçin ve nasıl yapıldığı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Kapsamlı ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.