Funnel Tekniği ile Dijital Pazarlama

Funnel tekniği nedir? Nasıl Kurulur?

Funnel Tekniği Nedir?

Funnel stratejileri sayesinde sitenize gelen trafiği doğru yönlendirerek maksimum dönüşüm elde edin.

Funnel Ne Demek?

Funnel tekniği, dijital pazarlama stratejileri ile ilgili son zamanların en popüler konularından biridir. Funnel ingilizcede kelime anlamı olarak huni demektir. Dijital pazarlamada ise funnel başlangıçta elde edilen potansiyel müşterilerin her bir kademede azalarak sayısının düşmesi ve son kademede sadece nihai müşterinin kalmasıdır. Bu anlamda funnelin dijital pazarlamada ki karşılığı satış hunisi veya satış funneli olarak nitelendirilmektedir.

Funnel Tekniği Neden Önemli?

Funnel tekniği, sayesinde potansiyel müşterilerinizin alış veriş yolculuğunu anlayabilir ve analiz edebilirsiniz. Bu sayede funnelinizde nerelerde kaçak var görmüş olursunuz.

Funnel stratejilerinin başlıca sağlamış olduğu avantajlar:

  • Müşterinin alışveriş (dönüşüm) yolculuğunu daha iyi anlayabilir siniz.
  • Daha yüksek dönüşüm elde edersiniz.
  • Sonuçları analiz edebilir ve geliştirebilirsiniz.
  • Dönüşüm oranının artışına bağlı olarak düşük maliyetle yüksek kar elde edersiniz.
  • Müşteri sadakatinde artış sağlayabilirsiniz.
  • Uzun vadede güzel veriler veri elde edersiniz.

Funnel Mühendisi

Funnel mühendisi, funnel stratejilerini mühendislik metodolojisini kullanarak bilimsel açıdan optimum sonuçlar elde etmeye çalışan kişiye denir. Aslına bakılacak olursa böyle bir mühendislik disiplini spesifik olarak yoktur. Burada satış pazarlama teknikleri ile mühendislik bilgilerinin harmanlanarak birlikte kullanılması prensibi söz konusudur.

Sizde funnel stratejilerinizi kurgularken funnel mühendisi bakış açısıyla satış hunilerinizi kurgulaya bilirsiniz.

Bize Projenizden Bahsedin

Sizin için funnel stratejileri geliştirelim ve dönüşüm oranınızı artıralım.

Funnel Tekniği ile Dönüşüm Oranını Artırmak

Veriler veya çalışmalar analiz edilmeden atılan adımların ve yapılan çalışmaların sonuçları tam anlamıyla öğrenilemez.

Müşteri yolculuğunu anlamak ve potansiyel müşterilerinizin sitenizdeki olumlu ve olumsuz hareketlerini takip edebilmek için funnel tekniklerini mutlaka kullanmalısınız.

Funnal Tekniği 4 temel aşamadan oluşur:

1. Farkındalık Oluşturma
Ürün veya hizmetiniz ile ilgili tanıtım yapılır. Farkındalık için Google reklamları, Facebook reklamları, Instagram reklamları ve e-mail pazarlama stratejileri kullanılabilir.
3. Değerlendirme
Ziyaretçi sitemizden elde ettiği bilgileri değerlendirdiği ürün veya hizmetinizi alıp almamaya karar verdiği aşamadır. Bu aşamada müşteri funnel amacına göre form doldurabilir veya sepete ekleme yapabilir.
2. İlgi Oluşturma
Google reklamları ve sosyal medya reklamları ile sitemize gelen kullanıcılara ürün veya hizmetimiz hakkında detaylı bilgi vererek ilgi oluşturacağımız adımdır.
4. Satın Alma
Bu aşamada müşteri kararını vermiş ve satın alma (dönüşüm) gerçekleşmiştir. Müşterileriniz ve müşteri olma potansiyeli taşıyan hedef kitlenizin ortak özelliklerini tespit etmeniz gereken aşamadır.