Yerel SEO (Local SEO) Nedir? Nasıl Yapılır?

Lokal SEO ile Müşterileriniz Kapınıza Kadar Gelsin

Lokasyona bağlı SEO
Konum odaklı yapılan aramalar artık Google’da öncelikli olarak çıkmaktadır. Yerel çalışan işletmeler için son derece önemli olan Yerel SEO için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
yerel seo

Yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Belirli bir konumda bulunan işletmelerin faaliyet gösterdiği alanda arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralara çıkabilmesi için yapılan bir dizi optimizasyon işlemine local SEO veya yerel SEO denir.

Arama motorlarının bulunduğunuz konuma göre size en uygun arama sonucunu gösterebilmek için arama sonuçlarını size uygun olarak filtrelemesi arama yapan kullanıcıyı istediği sonuca daha hızlı ulaşabilmesini sağlar.

Yerel SEO Neden Önemli?

Hubspot’un tarafından yapılan bir araştırmaya göre Google arama motorundaki aramaların %46’sı lokal aramalar oluşturuyor.  Ayrıca arama yapanların %71’i ilk kez gideceği bir konum için önceden arama yapıyorlar.

Yapılan araştırmalarda işletmelerin çoğunluğunun halen Google My Business kayıt olmadığı bilinmektedir. Bunun alamı işletmelerin çoğu halen Lokal aramalarda henüz yerini almış değil.

Google'nin 2017 yılında yaptığı güncellemelerle artık lokasyona yönelik aramalara öncelik tanınmaktadır.

Lokal (yerel) seo önemi

İşletmenizin Google Haritalara Yerel SEO Kurallarına Göre Ekleyin

Lokal SEO için öncelikle işletmenizin Google My Bussines üzerinden doğru ve eksiksiz olarak eklenmesi sonrasında ise konumun onaylatılması gerekir. Haritalarda iyi bir sıra elde etmek için Web sitenizin de yerel SEO için optimize edilmiş olması gerekir gerekir.

Yerel SEO da Sıralama Kriteri Nedir?

Artık arama motorlarında yaptığınız aramalarda sıralamanız, bulunduğunuz yere göre lokasyon bazlı SEO kriterlerine göre sıralanmaktadır.
Google 2017 yılında yaptığı güncellemeler sonrasında artık arama yapan kişinin konumunu da bir sıralama kriteri olarak değerlendirmektedir. Örneğin Kütahya’da bulunan biri “çilingir” diye bir arama yaptığında ona Kütahya’da bulunan veya Kütahya ile alakalı içeriği bulunan siteleri üst sıralarda gösterir.
Peki aynı ilde bulunan 20 çilingirin hangisinin 1. Sırada olacağını arama motorları neye göre belirliyor?

konum odaklı seo nasıl yapılır
 • Alaka düzeyi: yapılan arama ile işletmenin ne kadar eşleştiği
 • Uzaklık: Arama yapan kişi ile işletmenin arasında bulunan mesafe
 • Popülerlik: İşletmenin müşterilerinden aldığı yorum ve puanlamalar
 • Web sitesi: Sitenizin lokal SEO kriterlerine uygunluğu (önemli)
 • Backlink: Alaka düzeyi ve domain otoritesi yüksek yerlerden alınmış linkler
 • Sosyal medya: İşletmenizin sosyal medyadaki aktiviteleri

Google ve arama motorları buna benzer birçok sinyali değerlendirerek işletmenizin sıralamasını belirler. Bu sıralama kriterlerine uygun olarak lokasyon odaklı yapılan arama motoru optimizasyonu işlemleri Yerel SEO’nun temellerini teşkil eder.

Yerel SEO da Sıralama Kriteri Nedir?

Google aramalarında yerel bazlı bir arama yapıldığında ilk sırada varsa reklamlar sonra haritalar daha sonrada arama sonuçları gelir. Google reklamlarında yükselebilmek için ise SEM taktirleri kullanılır fakat reklamlar ücretli çözümler sunar.
Biz bu yazımızda hiçbir ücret ödemeden Google haritalarda ve arama sonuçlarında üst sıralara nasıl çıkabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

Yerel Haritalarda Üst Sıralarda Çıkmak için Yapılması Gerekenler

Haritalarda üst sırada çıkabilmek için öncelikle yapılması gereken en önemli konu haritalara doğru ve eksiksiz bir şekilde kaydolmaktır. Kaydolurken konumunuzu doğru işaretlemelisiniz. Sonrasında bu işletme ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapabilmek ve işletmenin size ait olduğunu ispatlamak için Google My Business üzerinden doğrulama yapmalısınız. Tüm bunları küçük bir araştırma yaparak yapabilirsiniz ama bu kadar basit bir şeyi herkes aynı şekilde yapabilir. Peki, “Sizi üst sıraya ne taşıyacak?" gelin beraber buna bakalım.

 • Haritalara eksiksiz ve doğru olarak tüm bilgilerinizi girin.
 • Girdiğiniz adres ve telefon bilgileri web sitenizin iletişim sayfasına ve ilgili bölümlerine SEO kurallarına uygun olarak eklenmelidir. Yani sitenizin de yerel SEO kurallarına uygun olarak kodlanması ve tasarlanması gerekir. Bu haritalarda üst sıralara çıkmak ve kalıcı olmak için çok önemlidir.
 • Bulunduğunuz konumda faaliyet gösteren yerel gazete ve bloglar da tanıtım tanıtım yazdırabilir veya haber yaptırabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızda konumunuzu doğru şekilde işaretlemelisiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızı Web siteniz ile doğru ilişkilendirmelisiniz.
 • İşletmeniz ile ilgili olumlu yorum ve puanlama alın. Yorum ve puanlamaların sayısı değil organik olması önemli bir kriterdir. Doğal olmayan yorumlar sizi yükseltmek yerine geriletir.

Bu yazımızda size Yerel SEO’nun ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiğinden bahsettik. Sizde küçük ve orta ölçekli bir işletme sahibi iseniz işletmenizi geliştirmek için büyük önem taşıyan Yerel SEO Tekniklerini uygulayabilirsiniz. Yerel arama motoru optimizasyonu ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel Destek Alın

Bulunduğunuz konumda zirvede olmak ister misiniz?

Bu yazımızda size Lokal SEO’nun ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiğinden, Yerel SEO için nelerin yapılması gerektiğinden bahsettik. Sizde küçük ve orta ölçekli bir işletme sahibi iseniz işletmenizi geliştirmek için büyük önem taşıyan lokal SEO taktiklerini uygulayabilirsiniz. Bölgesel arama motoru optimizasyonu ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yetkinliklerimiz

Dijital Mühendis ekibi dijital pazarlama ile ilgili 360 derece hizmet verebilecek yetkinliktedir. İşletmenizin dijital stratejilerinin belirlenmesinde size destek olabilir ve danışmanlık yapabiliriz.

Kurumsal kimliğiniz oluşumu için mühendislik bakış açısıyla projelerinizi değerlendiriyoruz.

Kurumsal firmalara yönelik dijital pazarlama eğitimlerimiz ile firmanızın dijital dönüşümünü hızlandırabiliriz.

İçerik Pazarlama Stratejileri 95%
Dijital Pazarlama Danışmanlığı 99%
E-Mail Marketing 96%
İtibar Yönetimi 87%
Google Reklamları 98%
Sosyal Medya Danışmanlığı 95%

Bize Dijital Dönüşüm Projenizden Bahsedin

İşletmenizi dijital ortamda zirveye taşıyalım.