Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), yada optimizasyonu yapan kişi

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Önemli Yapan Nedir?

Kenar bir mahallede ara sokakta bulunan bir mağazaya kaç kişi gider? Peki aynı mağaza şehrin en işlek caddesine taşınsa kaç kişi gider? İşte ara sokakta bulunan mağazanın şehrin en işlek caddesine taşınması sürecine dijital dünyada SEO deniyor.

Google’de birinci sayfa en işlek caddedir. Diğer sayfalar ise sokak arasıdır çok az kişi sizi görür ve sadece bilen kişiler gidebilir. Gelin beraber sokak arasındaki mağazanızı işlek bir caddeye nasıl taşırsınız onu görelim.

SEO Nedir?

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu (AMO) şeklindedir. Yaygın kullanımı SEO kısaltmasıdır. 

Kısaca SEO, web sitesini içerik olarak kullanıcılar için, teknik olarak arama motorları için optimize edilmesi yöntemlerinin bütünüdür.

SEO (Search Experience Optimizator)'nun diğer bir anlama ise Arama deneyimini optimize eden kişi anlamına gelmektedir. İyi bir kullanıcı deneyimi beraberinde iyi sıralama kazandırır.

SEO nedir ve nasıl yapılır

SEO Neden Önemlidir?

Yapılan araştırmalarda, Google’daki aramalarda ilk sayfada bulunan bir sitenin tıklanma olasılığı %87,8’dir. 2. Sayfada bulunan bir sitenin tıklanma olasılığı ise %15’in altıdadır. Bunun anlamı kullanıcıların çoğu 2. Sayfaya bile bakmamaktadır.

Müşterilerinize ulaşabilmeniz için çok güzel hazırlanmış bir web sitenizin olması artık tek başına yeterli değildir. Web sitenizin Google’de iyi bir sıralamaya sahip olması sitenizin kendisinden çok daha önemli bir hale gelmiş durumdadır.

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili en çok merak edilen konular:

 • SEO Nedir?
 • SEO Nasıl Yapılır?
 • Neden SEO Yaptırmalıyım?
 • SEO’nun Ne Faydası Var?
 • SEO Fiyat Teklifleri Neye Göre Belirleniyor?
 • SEO Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?
 • SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?
 • SEO mu SEM mi Daha Önemli?
 • SEO Ajansı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
adım adım SEO nasıl yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

Google daha iyi bir kullanıcı deneyimi için her geçen gün kendini geliştirmekte ve güncellemeler yapmaktadır. SEO nasıl yapılır sorusunun net ve kesin bir cevabı da yoktur. Kesin olan tek şey Google arama yapan kullanıcıları için en iyi sonuçlarını karşılarına çıkarmayı hedeflemektedir.

Arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olmanın temelde 4 aşaması vardır. Bunlar:

 • Analiz yapmak
 • Strateji Belirlemek 
 • Optimizasyon Yapmak 
 • Sonuçların Değerlendirilmesi

Gelin bu aşamaların neler olduğunu daha detaylı bakalım.

Adım Adım SEO Stratejimiz

Analiz Yapmak
Strateji Belirlemek
Optimizasyon Yapmak
Değerlendirme (Raporlama)

Adım Adım SEO Nasıl Yapılır?

SEO Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

İyi yapılmış bir arama motoru optimizasyonu (SEO) sayesinde Google’da ve diğer arama motorlarında üst sırada çıkarsınız bu sayede hedef kitleniz arama yaptığında yani sizin ürününüze tam ihtiyacı olduğu anda karşısına çıkarsınız. Bu sayede marka bilinirliğiniz ve kazancınız üst seviyelere çıkar.

SEO’nun dezavantajı ise içerisinde çok fazla değişken parametre barındırması ve hemen sonuç vermemesidir. SEO’ sonuç almak rekabetin durumuna ve sitenin itibarına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 1-6 arası sonuç alınabilmektedir.

SEO’da devamlılık esastır. Web sitesi de bir ağaç gibi ilgilendikçe büyür ve gelişir. Nasıl ki bir esnaf dükkanını uzun süre kapatamıyorsa Web sitesi de aynı mantıkla sürekli canlı kalmak ister. Web sitenizin canlılığı da optimizasyon ve içerikle alakalıdır.

SEM ve SEO arasındaki fark nedir?

SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO, web sitenizin içeriğine ve kod yapısına dayalı yapılan optimizasyonlardır. SEM ise Google reklamları üzerinde yapılan optimizasyonlardır.

SEM ve SEO arasındaki farkı anlatmak için bir benzetme yapacak olursak SEO bir arsadır yatırım yaparsınız beklersiniz zaman içerisinde değerlenir. SEM ise nakit paradır ihtiyacınızı hemen karşılarsınız hemen sonuç alırsınız ama para bitince SEM’de biter. SEM’de önemli olan harcamanızı doğru yaparak verdiğinizden fazlasını alabilmektir. Verdiğinizden fazlasını alabiliyorsanız SEM’de bir yatırım aracına dönüşür.

Bir başka benzetme yapacak olursak SEO uzun vadeli yatırım yapılan bir hisse senedidir. Çok hızlı yükselmez ama kendinden emin adımlarla yükselir. SEM ise kısa vadeli hisse senedi gibidir. Çok kısa sürede çok büyük karlar elde de edebilirsiniz ama zararda ettirebilir. SEM’de önemli olan doğru eller de iyi bir yatırım aracı iken yanlış ellerde bir harcama kalemi olur.

SEO güneş enerjisinden elektrik üretmek gibidir. İlk yatırım maliyetiniz biraz yüksektir ama sonrasında bedava enerji üretimi sağlar. SEM şebeke hattından elektrik almak gibidir. Paranız olduğu sürece elektrik alırsınız. 

Sonuç olarak SEO’da sonuç almanız biraz vakit alır ama uzun vadede karlı bir yatırımdır. SEM (Google reklamları) sonuç hemen alırsınız ama para yatırdığınız sürece devam eder.

SEO mu SEM mi Daha Önemli?

Bu sorunun cevabı ikisi de çok önemli! İkisi de birbirini destekleyen argümanlardır. Mesela yeni bir siteniz var SEO’da hemen sonuç alamazsınız. Önce SEM’le başlayıp sonra SEO ile devam etmek mantıklı bir karar olacaktır.
Ya da başka bir örnek verelim. Anahtar kelimeniz SEO’da üst sıralara gelmek için çok zor bir konumda ise SEM (Google reklamları) tercih etmeniz mantıklı olacaktır.
Özetle SEM ve SEO birbirinin tamamlayıcısıdır. Doğru Google SEO uzmanı ile çalışıldığında ikisi de çok güzel sonuçlar verecektir.

SEO Ajansı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

SEO ajansı seçiminde en önemli kıstas ajansın süreç hakkında sizi doğru bilgilendirmesi ve doğru yönlendirmesidir. Bir SEO uzmanı size birinci sıra vadediyorsa o kişi muhtemelen yanlış bir tercih olacaktır. SEO bir veya birkaç kelimede 1. Sırada olmak demek değildir ve 1. Sıranın hiçbir zaman garantisi yoktur. Dolayısıyla 1. Sıraya getireceğiz diyen yerler çoğu zaman vaatlerini yerine getiremez veya sonuç kalıcı değildir. Bu durum sitenize faydadan çok zarara sebep olacaktır.

Web Sitesi Analizi

Sitenizin analizini yaparak eksiklerini ve hataları belirliyoruz. Her bir hata sitenizi arama motorlarında bir adım aşağı çeker. Web sitesi için yapılan analiz doktorun hastası için koyduğu teşhis gibidir. Analiz ne kadar iyi yapılır ve alınan sonuçlara göre sayfalarınız optimize edilirse o denli başarı elde edersiniz.
SEO analizi nasıl yapılır?

SEO'nun Büyümenize Nasıl Katkı Sağladığını Görmek İster Misiniz?

İşletmenizin kendinden emin adımlarla yükselişini izlemek için Dijital Dünyada yerinizi yükseltin.

Profesyonel Google SEO uzmanlarından oluşan ekibimizle başarınıza bir katkıda da biz bulunalım.